Mikroregion Pojizeří

Lázněmi i peklem

mapa trasy

Frýdlantsko

Web: https://mapy.cz/s/gunapovome

Výlet na kole podhůřím Jizerských hor, kolem rybníka Peklo a hejnické barokní baziliky.

Průběh trasy:
Lázně Libverda, parkoviště * Lázně Libverda * Peklo * Raspenava * Ludvíkov * Nové Město pod Smrkem * Bílý Potok * Hejnice * Lázně Libverda, parkoviště

Popis trasy:
Od parkoviště nad městem sjedeme po trase 3006 do lázní a přes osadu Peklo na východní okraj Raspenavy. Odbočíme vpravo a přes Ludvíkov sjedeme do Nového Města pod Smrkem. Z náměstí se vydáme na jih po trase 3027 do Bílého Potoka a pokračujeme v další cestě po trase 3016 do Hejnic a zpět do Libverdy po 3006.

Peklo
Přírodní park Peklo je malebná osada se zachovalými "roubenkami" a rybníkem, jehož voda je stále trochu zbarvená zbytky nevytěžené rašeliny.

Lázně Libverda

Město z druhé poloviny 14. století se proslavilo zejména díky svým léčivým pramenům. Svůj největší rozvoj zažilo na přelomu 18. a 19. století. Dodnes se z tehdejší výstavby lázeňských domů dochovala řada dnes chráněných objektů včetně ampírového zámečku. Lázněmi prošla celá řada významných osobností - jako například Carl Maria von Weber, F. Kafka a další. V současné době se zde léčí zejména problémy spojené s nervovými, cévními a srdečními chorobami.

Nad lázněmi se nachází výletní restaurace Obří sud s výhledem na Jizerské hory. Lázně Libverda jsou ideálním místem pro plánování výletu např. na nejvyšší horu české části Jizerských hor – Smrk. Před výstupem však nezapomeňte ochutnat tradiční lázeňské oplatky „Libverdky“.

Hejnice

Známé poutní město s dvouvěžovým barokním chrámem Navštívení Panny Marie, v kterém jsou pořádány koncerty vážné hudby. Mimoto se zde nachází rodinná hrobka majitelů bývalého frýdlantského panství Clam-Gallasů. Koncem 17. století byl M. A. Canevallem přistavěn k původnímu kostelu čtyřkřídlý klášter s ambitem. Od roku 1994 je v klášteře Mezinárodní centrum duchovní obnovy. Před kostelem a klášterem je řada chráněných kamenných plastik. Ve městě se nachází také domy s hrázděnými patry. V domě č.p. 150 je dnes Bartošova prodejní galerie.

Ve městě naleznete venkovní koupaliště u autokempu. Hejnice jsou známé i díky tradiční Hejnické pouti, festivalu trampské písně Jizerská nota a díky Svatohubertským slavnostem.

Ludvíkov pod Smrkem
Obec ze 14. století, jež získala jméno po prvním rychtáři, byla hornickým centrem pro těžbu cínové rudy před rozvojem hornictví v Novém Městě pod Smrkem. Dnes zde naleznete např. Kostel sv. Petra a Pavla s věží s bedněným patrem.

Raspenava

Raspenava je velká obec ze 14. století v údolí Smědé. V minulosti byla obec a její okolí centrem pro těžbu železné rudy. Její dominantu tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie, vedle nějž stojí hrobka rodiny Richterů. V obci lze objevit i dva staré smírčí kříže a řadu staveb venkovské lidové architektury.

Na severním okraji města se nachází areál koupaliště s 50 metrovým bazénem a řadou sportovišť.

© Geodézie On Line 2009

Příloha