Mikroregion Pojizeří

Cyklotrasa Ploučnická

mapa trasy

Máchův kraj

Výlet na kolech na druhé straně Ještědu.

Průběh trasy:
Hradčany * Veselí * Brenná * Zákupy * Velenice * Brniště * Velký Grunov * Noviny pod Ralskem * Mimoň * Hvězdov * Hradčany

Popis trasy:
Od informačního centra v Hradčanech se vydáme údolní nivou meadrující Ploučnice po cyklotrase č. 3054 přes Veselí do Brenné, kde odbočíme na cyklotrasu č.3045. Trasa vede rovněž městem Zákupy s renesančním zámkem a obcí Velenice s Božím hrobem vytesaným do skály. V Brništi odbočíme vpravo a dojedeme po č. 3007 do Novin pod Ralskem s unikátní technickou památkou - Průrvou Ploučnice. Od průrvy se vrátíme zpět do obce a odbočíme vlevo na Mimoň. Trasa č. 241 nás dovede do obce Hvězdov. Za obcí na rozcestí u Ploužnického rybníka odbočíme vpravo a po místní cyklostezce Vojenských lesů a statků ČR (VLS) projedeme lesy a následně kolem PR Hradčanské rybníky zpět do Hradčan.

Hradčany
Obec uprostřed lesů byla dlouhé roky vojenskou základnou. V minulosti se využíval železitý pískovec k výrobě železa. Dnes je obec rekreačním centrem, kde můžeme zahájit řadu výletů pěšky, na kole a často zde startují i vodáci jízdu po říčce Ploučnici.

Hradčanské rybníky
Ve vsi Hradčany začíná soustava rybníků. Hradčanský, po jehož hrázi vede silnice Doksy - - Mimoň, se využívá ke koupání. Čtyři ostatní jsou součástí rezervace Hradčanské rybníky vyhlášené v r. 1967 na ploše 144,65 ha.

Meandry Ploučnice
Řeka Ploučnice vytváří v oblasti mezi Mimoní a Českou Lípou četné meandry s břehy porostlými lučinami nebo lužními lesy.

Boží hrob u Velenic
U silnice z Velenic do Brniště je v pískovcové skále vytesána jeskyně s Božím hrobem. V několika prostorách tu jsou četné polychromované reliéfy z roku 1711. Průčelí zdobí lidový reliéf Ukřižování z 1. třetiny 19. století.

Průrva Ploučnice
Technická památka průrva Ploučnice (nazývána též Pekelný jícen, Hromová rána) je podzemním náhonem bývalého hamru. Do průrvy je svedena celá říčka Ploučnice, která protéká asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami a potom se v pravém úhlu vnořuje do tunelu. Krátce nato se objevuje v otevřené propadlině, aby dál pokračovala dlouhým tunelem. Tunel je dlouhý 150 m a vysoký 6 m. Od roku 1997 je vyhlášena kulturní památkou.

Hvězdov
Obec jihovýchodně od Mimoně, je součástí města Ralsko, zdevastovaná pobytem sovětských vojsk. V současné době dochází k obnově a výstavbě nových domů. V prostoru bývalé vojenské základny je cyklisty velmi oblíbená restaurace Na Blízalce.

© Geodézie On Line 2009

Příloha