Mikroregion Pojizeří

Roprachtice

Kostel a vlevo fara.JPG

Krkonoše

Roprachtice, 513 01

Telefon: +420 481 593 420
E-mail: ouroprachtice@tiscali.cz
Web: www.obecroprachtice.cz

Roprachtice se rozkládají v údolí Hradeckého potoka pod vrchem Čertovkou. Byly založeny ve druhé polovině 13. století jako lánová ves a patřily k semilskému panství. Kostel zde byl vystavěn už v polovině 14. století. V dobách největšího rozkvětu obce, který nastal kolem roku 1843, žilo v Roprachticích 1 862 obyvatel, ovšem při sčítání v roce 2021 jich bylo už jen 269.

Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, jehož výstavba byla zahájena v roce 1766 na místě původního dřevěného kostela, který již nevyhovoval potřebám obce. Z roku 1793 pak pochází zajímavá budova místní fary, kterou dal vystavět patron kostela hrabě Caretto Millesimo. Nad jejím vchodem se dosud nachází jeho hraběcí znak. Chrám s okolím inspiroval i filmové tvůrce, neboť byl ústředním objektem při natáčení filmu Zapomenuté světlo a byl zde natáčen i známý film Krakonoš a lyžníci.

Další dominantou obce je rozhledna U Borovice, která stojí při semilské silnici.

Roprachtice - Čertovka

Vrch Čertovka vystupuje do výšky 609 m n. m. a je součástí Podkrkonošské pahorkatiny. Jeho jižní a východní svahy spadají strmě až k řece Jizeře. Hřbet Čertovky odděluje Roprachtice od Dolní Sytové, ale přes její vrchol vede polní cesta s cyklotrasou, která obě obce spojuje. Z Čertovky můžete přehlédnout celé panorama západních Krkonoš – Lysou horu s pruhy sjezdovek, Kotel a Kotelní jámy, Zlaté návrší s mohylou Hanče a Vrbaty a vrch Medvědín. V místě, kde se z cesty otevírá panoramatický výhled na Krkonoše, stojí pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého. Socha v mírně podživotní velikosti zobrazuje světce v klasickém ikonografickém pojetí, tedy v kanovnickém rouše s křížem v náručí. Vznikla v roce 1767 a zdobí ji nápis: „S pomocí Pána Boha tuto statui ke cti a chvále sv. Jana Nepomuckého dostaviti dal: Jan Šourek, soused roprachtický.“ Na soklu dále najdete nápis „Obnoveno z nákladu Josefa Noska 1875“. Socha byla v minulosti již vícekrát restaurována, naposledy v roce 2022 za významného finančního přispění místních občanů.

Západním směrem můžete vidět nedaleké Roprachtice – malebnou podkrkonošskou obec v údolí Hrádeckého potoka, která byla založena ve 13. století. Nepřehlédnutelnou dominantou Roprachtic je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1766. Od roku 2009 je symbolem obce také rozhledna U Borovice, která stojí při semilské silnici.

Čertovka byla v minulosti svědkem bohatého kulturního života Roprachtic. V 19. a 20. století se na jejím úpatí hrávalo divadlo v přírodě a pořádaly se zde oslavy dožínek. Konaly se zde také sportovní akce, jako například lyžařské závody a skoky na lyžích.


Příloha

Otevírací doba

Po 8:00 - 13:00
Út - St 15:00 - 20:00
Úřední hodiny OÚ Roprachtice. Pátek: 15:00 – 17:30 (1. pátek v měsíci)

Fotogalerie

Rozhledna u Borovice, autor: Pavel Taclík

Rozhledna u Borovice

 
Rozhledna u Borovice, autor: Míra Chmela

Rozhledna u Borovice

 
Rozhledna u borovice, autor: Václav Bacovský

Rozhledna u borovice

 
Roprachtice

Roprachtice

 
Roprachtice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Roprachtice

 
Roprachtice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Roprachtice

 
Roprachtice

Roprachtice

 
Kostel.JPG

Kostel.JPG

 
Mistni chalupa.jpg

Mistni chalupa.jpg