Mikroregion Pojizeří

Chřibská

Chřibská, autor: Petr Musil

Lužické hory a Žitavské hory

Chřibská, 407 34

Web: www.chribska.cz

Město Chřibská se nalézá v kopcovité krajině na rozhraní Lužických hor, Šluknovského výběžku a Českého Švýcarska, na silnici z České Kamenice do Varnsdorfu.

Německý název obce Kreibitz je z původního slovanského slova Krzywycza, klikatící se potok. Současný název Chřibská vytvořil František Palacký, ze staročeského slova chřib (pahorek).

Chřibská je jedna z nejstarších obcí této oblasti, první zmínka pochází z konce 14. století. Po mnohých změnách vlastnictví se od roku 1634 na dalších 300 let stala majetkem šlechtického rodu Kinských. V roce 1570 byla Chřibská povýšena na město, dostala městský znak a hrdelní právo. Od 15. století se zde rozvíjelo sklářství, byla zde nejstarší sklářská huť ve střední Evropě, i dnes se zde vyrábí hutní sklo. Tradiční je zde výroba nití. Konaly se zde také týdenní a vánoční trhy. Postupně se Chřibská stávala průmyslovým městem zaměřeným na sklářskou, textilní a potravinářskou výrobu.

Městečkem protéká říčka Chřibská Kamenice. Nachází se zde mnoho památek - kostel sv. Jiří, sochy Jana Nepomuckého a Panny Marie či starobylý mlýn na koření. Mlýn stojí v Chřibské již od roku 1884 a byl provozován až do 70. let 20. století. Je stále vybaven původním zařízením a proto byl vyhlášen technickou památkou.

V domě č.p. 22, který stojí vpravo vedle radnice, se v roce 1761 narodil významný lékař a přírodovědec Tadeáš Haenke. Tento cestovatel učinil různé objevy v Jižní Americe. Na domě je pamětní deska z roku 1885, která byla v roce 1961 doplněna českou pamětní deskou. V Chřibské se také nachází množství roubených chalup, které jsou typické pro lužickou oblast.

Příloha

Fotogalerie

Chřibská, autor: Petr Musil

Chřibská

 
Chřibská, autor: Petr Musil

Chřibská

 
Chřibská, autor: Petr Musil

Chřibská

 
Hřibská, autor: Míra Chmela

Hřibská