Mikroregion Pojizeří

Ktová

Ktová

Český ráj

Ktová 62
Rovensko pod Troskami, 512 63

Telefon: +420 481 381 337
GSM: +420 724 181 298
E-mail: ou@ktova.cz
Web: www.ktova.cz

Obec Ktová leží asi 12 km jihovýchodně od Turnova, při silnici z Turnova do Jičína. Část území, na kterém se obec rozkládá, ještě zasahuje do CHKO Český ráj. Obec má především rekreační charakter.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1318, kdy je uváděn Hrabiš ze Ktovy mezi účastníky vzpoury proti Vokovi z Rotštejna. Obec vznikla z původně izolovaných zemědělských usedlostí kolem obchodní cesty Liberec - Turnov - Jičín. Ktová byla starým zemanským sídlem a existovala již před stavbou hradu Trosky, který byl budován v letech 1370-1380. Po jeho dostavení připadla část Ktové k troseckému panství. Většího významu rozvoje dosáhla obec počátkem 19. století, po vybudování železničního spojení s okolními správními centry.

V obci se do dnešní doby dochovalo několik kulturních památek. Nejstarším objektem na území obce je barokní brána u statku č.p. 44, dále se zde nachází socha Panny Marie z roku 1890 a smírčí kříž v části obce Kabáty. Okolí obce je vhodné k turistickým výletům, nedaleko od obce stojí dominanta zdejší krajiny, zřícenina hradu Trosky. Český ráj také křižují četné cyklistické stezky.

Příloha

Fotogalerie

Ktová

Ktová

 
Ktová

Ktová

 
Ktová

Ktová