Mikroregion Pojizeří

Vlastibořice

Sedlíšťka, náves

Český ráj

Vlastibořice 23
Vlastibořice, 463 44

Telefon: +420 485 146 025
Fax: +420 485 146 025
E-mail: info@vlastiborice.cz
Web: www.vlastiborice.cz

Obec Vlastibořice se nachází v jihovýchodní části okresu Liberec, leží mezi Jizerskými, Lužickými horami a Českým rájem v nadmořské výšce ca. 380 m. ve čtyřech osadách - Vlastibořice, Jivina, Sedlišťka a Slavíkov.

Obec a okolí nabízí vhodné podmínky pro sportovní i volnočasové aktivity. V létě lze ve Vlastibořicích využívat sportovní zázemí s vodní nádrží, volejbalovým, fotbalovým a dětským hřištěm. Ve Vlastibořicích startuje od roku 2013 vždy v červnu běžecký závod Okolo Vlasti, který účastníky prověří na několika vzdálenostních tratích. V místním kulturním domě se koná řada kulturních a společenských akcí během celého roku. Občerstvení pro místní obyvatele i návštěvníky obce zajišťuje restaurace U zvonice ve Vlastibořicích s celodenním provozem a u vodní nádrže funguje občerstvení. Občanskou vybavenost doplňuje místní prodejna potravin a dům pro seniory s pečovatelskou službou.

Historické souvislosti

Podle archeologických nálezů jsou Vlastibořice jedním z nejstarších sídlišť kraje. Z úlomků prehistorické keramiky vyplývá, že Vlastibořicko bylo osídleno již ve druhém tisíciletí př.n.l. a že na území přicházeli lovci již v mladší době kamenné. V 1. tisíciletí se zde objevuje lid popelnicových polí, o čemž svědčí i archeologické nálezy a slovanský lid tzv. hradištní kultury. Asi v 11. stol. začaly v klidných zemědělských osadách postupně vznikat tvrze. Jedním z vladyckých sídel byly i Vlastibořice. V této době zřejmě vznikl také kostelík sv. Kateřiny. První zpráva o obci pochází z roku 1352, kdy zde vládl Slavibor z Vlastibořic. První záznamy o vlastibořické tvrzi jsou z roku 1357. Dnes zde nalezneme, zčásti na soukromém pozemku, pouze zbytky valů a příkopů. Vlastibořice později patřily k panství Skalskému, roku 1565 se dostaly pod Svijany a v 19. století pod Sychrov.

Význačnou dějinnou stopou je zdejší kostel sv. Kateřiny Alexandrijské z 12. století s kamenným oltářem a románským obloukem. Pozdější úpravy kostela jsou barokní, stejně jako sochy a dřevěné obrazy (Křížová cesta) od významného řezbáře Buška, který je pochován na místním hřbitově. Dominantou kostelního areálu je mohutná dřevěná zvonice z doby pobělohorské, ve které je umístěn zvon s motivem sv. Václava z 15.-16. století. Zvonice má roubený čtvercový přízemek a bedněné hranolové patro s jehlancovou střechou. Okolo kostela je hřbitov obklopený roubenou ohradou, která je chráněna šindelovou stříškou. V barokní zděné márnici z 18. století na způsob apsidové kapličky jsou uloženy ostatky 150 zemřelých z období moru. Po dohodě na obecním úřadě je možná prohlídka kostela i zvonice s výkladem.

Za zmínku stojí také socha sv. Jana Nepomuckého, kterou dnes najdeme nedaleko obecního úřadu a která byla do Vlastibořic prodána z Turnova v roce 1869. Toto barokní dílo z roku 1738 pravděpodobně vytvořil turnovský kameník František Fiala.

Ve všech osadách se zachovalo několik roubených chalup s pavlačemi. V Sedlíšťkách je zajímavá náves s lípou svobody a památkově chráněnou kamennou bránou do Hobelantova statku (č.p. 9) se sochou sv. Pavla. U hlavní silnice si lze povšimnout památkově chráněné kapličky se sochou sv. Petra z roku 1814.  Obě sochy byly osadě darovány ze staré kaple zámku Sychrov. Nedávno byla také v osadě obnovena nádrž na zadržování dešťové vody.

Nejvyšším bodem osady Jivina je tzv. Hrobka se 412 m n. m., odkud se nabízí široký výhled na Ještědský hřeben. Na jivinské návsi si lze prohlédnout kapli svatého Václava z 19. století.

V osadě Slavíkov stojí za shlédnutí velká tradiční roubená stavba bývalého Beranova mlýna na řece Mohelce.

Příloha

Fotogalerie

Jivina, zvonice

Jivina, zvonice

 
Vlastibořice

Vlastibořice

 
Vlastibořice

Vlastibořice

 
Sedlíšťka, náves

Sedlíšťka, náves

 
obecní úřad Vlastibořice, autor: Hana Ledabylová

obecní úřad Vlastibořice

 
znak obce, autor: Hana Ledabylová

znak obce