Mikroregion Pojizeří

Rozhledna na Studenci

Rozhledna Studenec, autor: Míra Chmela

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Kamenice, 407 21

Web: www.rozhlednastudenec.cz

Rozhledna na Studenci má poměrně dlouhou historii. V 19. století patřil Studenec do rozsáhlého panství rodu Kinských, kteří velmi dbali na zvelebování svého majetku.

V roce 1854 na něm nechal kníže Ferdinand Kinský postavit dřevěnou vyhlídkovou věž. S největší pravděpodobností šlo o nejstarší doloženou vyhlídkovou stavbu v tomto koutu Čech. Po jedenácti letech provozu ji však musela v roce 1865 správa panství dát kvůli špatnému stavu strhnout.

Vrchol znovu ožil v létě roku 1888. Tentokrát se tak stalo díky děčínskému Horskému spolku pro České Švýcarsko, který si zvolil Studený vrch za místo pro postavení své první rozhledny. Vznikla železná vyhlídková věž o výšce 16,2 m. K lepšímu přístupu na vrchol Studence vydláždili členové Horského spolku pro České Švýcarsko výstupovou cestu čedičem, tato cesta se zde zachovala dodnes. V květnu 1938 byla na rozhledně zřízena pozorovatelna strážní služby a po roce 1945 bohužel začala rozhledna chátrat.

Na začátku roku 1995 iniciovala Společnost přátel Děčína - Amici Decini - jednání o záchraně rozhledny. Roku 1997 byla rozhledna prohlášena technickou památkou.

21. 6. 2009 byla rozhledna po rekonstrukci oficiálně zpřístupněna pro veřejnost.

Otevírací doba

Snad vás potěší, že rozhledna je celoročně volně přístupná a tudíž bez nutnosti platit vstupné.

Fotogalerie

Rozhledna Studenec, autor: Míra Chmela

Rozhledna Studenec