Mikroregion Pojizeří

Jaký byl rok 2020 okem íčka?

To nej z Jičína!, autor: J. Podobský

Český ráj

Období přelomu roku je zpravidla časem bilancování. Všichni více či méně hodnotíme, co se nám za uplynulých 12 měsíců povedlo a přemýšlíme, kam by naše kroky mohly směřovat v roce následujícím. Jaký byl tedy rok 2020 z pohledu Městského informačního centra v Jičíně? Rozhodně více než zajímavý!

Stejně jako do všech ostatních aspektů našich životů, zasáhla epidemie koronaviru výrazně i do činnosti Íčka. Vloni touhle dobou by jistě nikoho nenapadlo, že dveře infocentra budou muset zůstat více než 12 týdnů zavřené. S tím samozřejmě přímo souvisí i rapidní pokles návštěvnosti, kdy jsme přivítali „pouze“ 87 241 návštěvníků, což je v porovnání s rokem 2019 o téměř 45 tisíc méně. I přesto zůstáváme nejnavštěvovanějším infocentrem v oblasti Českého ráje. Letní sezónu je pak možné označit za úspěšnou. Stejně jako v předcházejících letech bylo infocentrum otevřeno denně, zajišťovali jsme komentované prohlídky města a nechyběli ani oblíbení animátoři v kostýmu Rumcajse a Manky. Na samém konci léta jsme s radostí přijali výsledek soutěže Oblíbené informační centrum roku 2020, kterou každoročně vypisuje A.T.I.C. ve spolupráci se společností Kam po Česku, kdy jsme se stali krajskými vítězi. Dobré fungování našeho Íčka potvrdila i tajná kontrola formou tzv. mystery shoppingu, z níž jsme si odnesli 100% hodnocení.

Dobu nuceného uzavření jsme využili k realizaci několika projektů, na které za normálního provozu nezbývá čas. Na jaře jsme přišli s historicky prvními jičínskými podcasty s podtitulem Jičín – Valdštejnovo město. Pozitivní ohlas nás motivoval k pokračování a nyní přinášíme našim posluchačům vždy jednou za měsíc nový díl série Íčkocast, v nichž si povídáme s lidmi, kteří svou činností zasahují do dění v Jičíně. Na podzim se nám podařilo díky spolupráci s aplikací SmartGuide vytvořit audioprůvodce po jičínských památkách. Ten je všem zájemcům k dispozici zdarma a významně tak rozšiřuje nabídku služeb pro turisty, kteří si najdou cestu do našeho města. Pověstnou třešničkou na dortu pak bylo na konci roku vytvoření videa, v němž se Rumcajs s Mankou procházeli vánočně osvětleným Jičínem. Video se po sociálních sítích šířilo rychlostí blesku a nás jeho úspěch velmi potěšil.

S jakou vizí hledíme do roku 2021? V první řadě chceme v Íčku zachovat současnou přátelskou atmosféru, kam může kdokoliv – ať už místní nebo turista – bez obav kdykoliv přijít, napsat nebo zavolat. Neříkáme, že víme všechno. Ale vyhledat zvládneme téměř cokoliv. Činíme tak rádi a s úsměvem. Po dlouhých měsících odkladů by také konečně mělo dojít ke stěhování do rekonstruovaných prostor v podloubí zámku, kde bude možné námi nabízené služby pozvednout zase o stupínek výše. S jičínským Odborem kultury a cestovního ruchu momentálně spolupracujeme na několika projektech, které budou veřejnosti představeny v první polovině roku. A kdo ví, co nám další měsíce přinesou.


Příloha