Mikroregion Pojizeří

Víceúčelové sportovní hřiště

hřiště, autor: Zuzana Martínková

Máchův kraj

Od jara roku 2020 je v Dubé nové víceúčelové hřiště.

 Jeví se jako novostavba, ale ještě i poměrně nedávní školáci pamatují, že na místě hřiště již kdysi bylo. Ještě před výstavbou nového byl čitelný průběh někdejšího oválu a doskočiště skoku dalekého. 

Víceúčelové hřiště bude sloužit především jako školní hřiště pro hodiny tělesné výchovy, ale i pro potřeby mateřské školky a mimo vyučování může sloužit i pro místní spolky a veřejnost. 

Základní rozměry celé stavby jsou dány místem, do kterého byl navržen a proveden třídráhový běžecký ovál s vnitřní dráhou o délce 160 m. Tento ovál je doplněn o sprint na 60 m a skok daleký. Běžecký ovál a jeho výseč směrem k rybníku je navržena ze sportovního polyuretanového povrchu na bázi EPDM a SBR granulátu, pojenými polyuretanovými pojivy tl. 13mm – neboli lidově řečeno „tartanu“. Dále je uvnitř oválu navrženo multifunkční hřiště s lajnováním a prvky pro malou kopanou 40x20 m, 2x košíkovou 13x20 m, 2x volejbal nebo vybíjenou 9x18 m. Povrch multifunkčního hřiště vč. výběhů je proveden z umělé trávy s křemičitým vsypem v tl. 20 mm, položené na štěrkovém podkladu. Ve výseči oválu jižním směrem je vymezen prostor pro vrh koulí. Tento povrch je proveden ze zámkové dlažby tl. 60 mm do štěrkového lože, dále zde byla provedena kruhová výseč pro dopad koule z lomové prosívky frakce 0-4 mm. Původně bylo v projektu počítáno s nalajnováním pro hod kriketovým míčkem, každopádně disciplína časem poškozuje umělé povrchy sportovišť, takže není na hřišti vhodná. Ze stejného důvodu se nemůže na hřišti hrát florbal, ten by povrch také zničil. Hřiště je oploceno, je přístupné 2 brankami a chodníky a blíže rybníku jsou v oplocení instalována i dvoukřídlá vrata. U vstupu na hřiště je zřízen lehký přístřešek s lavicí a věšáky, lavičky jsou rozmístěny rovnoměrně kolem oválu. Hřiště se na noc zamyká, na prázdniny bychom rádi nechali volný vstup na běžeckou dráhu, zahrání si fotbálku nebo basketbal.

Fotogalerie

hriště, autor: Zuzana Martínková

hriště

 
hřiště, autor: Zuzana Martínková

hřiště