Mikroregion Pojizeří

Podtroseckými údolími (5 km)

Věžický rybník, autor: Archiv SČR

Český ráj

Tip na výlet s využitím Turistických autobusů Českého ráje (s přepravou kol) Svitačka - Nebákovský mlýn - Podsemínský rybník a mlýn - U Přibyly - Pleskotský mlýn - Pekařova brána

Od tábořiště Svitačka u Troskovic se vydáme po Zlaté stezce Českého ráje směrem od Trosek dál. Krásný výhled na ně se nám naskytne zhruba po kilometru cesty, když se podíváme zpět. Pak vstoupíme do lesa a sejdeme do údolí Žehrovky. Místy jsou v pískovci vydřené koleje od vozů, které tudy vozívaly obilí do mlýna. Nebákovský mlýn zde stával již v 15. století, jeho současná podoba je barokní. Proti němu, pod hrází rybníka, stojí výletní sídlo postavené projektantem a stavitelem Lacinou ze Sobotky v roce 1941 pro ředitele plzeňské Škodovky.

Pokračujeme k Podsemínskému rybníku a mlýnu. Pod hrází se přes Žehrovku klene kamenný most, který jsme mohli spatřit mimo jiné ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Před vyústěním cesty na silnici v místě zvaném U Přibyla překračujeme tok Jordánky. Cesta vede po bývalé hrázi rybníka. Zjara kvetou v louce podél Žehrovky tisíce bledulí, v červnu zde můžeme obdivovat ďáblíky bahenní. Pokud máme dost času, uděláme si odbočku k Věžickému rybníku. Kromě řady záběrů ze zmíněného filmu se zde točila i řada jiných.

Pokračujeme po silnici na křižovatku u Pleskotského mlýna. Můžeme odtud dojít ktzv. Pekařově bráně skrz skálu proražený nejkratší tunel v naší zemi, který je pojmenován po historikovi Josefu Pekařovi. Bránou projíždí zelená linka turistického autobusu a jeho zastávka se nachází dole u křižovatky.


Příloha

Fotogalerie

Věžický rybník, autor: Archiv SČR

Věžický rybník

 
Věžický rybník, autor: Archiv SČR

Věžický rybník