Mikroregion Pojizeří

Pěšky na Ještěd a pak po hřebeni třeba až do Jeřmanic

Ještěd, autor: Marek Šaroch

Jizerské hory

Liberec, 460 08

Web: www.mapy.cz/s/kagekajafa, www.mapy.cz/s/katugasuze, www.mapy.cz/s/relatatala

Kdo přijede do Liberce, musí na Ještěd. Poradíme vám, kudy se vydat a vy se zase budete moci rozhodnout, jestli vystoupáte jen na vrchol nebo si výlet ještě o kousek prodloužíte.
Jak dlouho půjdeme:
Start: Liberec, Horní Hanychov
1. trasa - cíl: Liberec, Horní Hanychov, 8,6 km, https://mapy.cz/s/kagekajafa
2. trasa - cíl: Šimonovice, 13 km, https://mapy.cz/s/katugasuze
3. trasa - cíl: Jeřmanice, 15 km, https://mapy.cz/s/relatatala

Kudy se vydáme:
Z centra Liberce tramvaj MHD č. 3 (Fügnerova ul. → Horní Hanychov) → Výpřež → Ještěd → Ještědka → chata Pláně pod Ještědem → odsud výběr trasy podle chuti a sil...

Co cestou uvidíme:
U konečné tramvaje si můžete vybrat, zda vystoupáte na Ještěd nejpřímější cestou (tzn. pod lany lanovky – tudy můžete jít jen v létě, v zimě tu totiž vede sjezdovka), nebo se vydáte po modré turistické značce vpravo od tramvaje, která vás povede lesem, menší oklikou.

Modrá je dobrá, jak se praví v písni, takže když půjdete zrovna po ní, povede vás spolehlivě až k rozcestí Nad Výpřeží, kde se k modré přidá ještě značení červené. Pokud by vám nevadila menší zacházka, můžete jít dál osamocenou červenou značkou ještě necelé dva kilometry rovně, kde se v lese ukrývá Mohyla letců – pomníček na tragickou havárii, kdy do úbočí Ještědu roku 1948 narazilo menší letadlo a v jeho troskách zahynulo pět osob.

Jestli vás to neodbytně táhne rovnou na Ještěd, držte se modré a červené až k rozcestí Ještěd-odbočka k vrcholu, kde opusťte značení a pokračujte dál hojně využívanou úzkou pěšinkou, na Ještědu budete coby dup.

Ještěd, Malý Marťan, Rohanský kámen, kříž na Ještědu – tohle všechno vás na vrcholu čeká jako odměna za vaši vytrvalost.

Z Ještědu se vydejte po červené barvě, která vás povede silnicí, kde si ještě stále budete moci vychutnat pohledy do kraje, až k horské chatě Ještědka a dále pořád s červenou před očima hezky po hřebenovce kolem horní stanice lanovky Černý vrch, pak lanovky Skalka až k chatě Pláně pod Ještědem. Teď už máte za sebou přibližně 6 kilometrů a před sebou oblíbenou restauraci, ve které najdete kromě občerstvení i minimuzeum Horské služby.

Co dál? Zase je potřeba vybrat si, kudy budete pokračovat…
  • Modrou trasou do Horního Hanychova se dostanete do místa, odkud jste vyrazili. (ještě 2,5 kilometru)
  • Hřebenovkou můžete pokračovat k restauraci a rozhledně Rašovka a poté dolů silnicí do Šimonovic, kde je zastávka MHD Liberec, autobusy číslo 20 nebo 60 vás zavezou zpět do centra Liberce. (dalších 7 km)
  • Hřebenovkou přes restauraci a rozhledu Rašovka až na Javorník, kde najdete oblíbenou restauraci Obří sud, bobovou dráhu a také sedačkovou lanovku. (cca 10 km). U dolní stanice lanové dráhy je zastávka meziměstského autobusu „Dlouhý Most, Javorník“, odkud jedou spoje do Liberce a o něco dál je také vlaková stanice „Jeřmanice“.
Doufáme, že se vám naše hřebenovka líbila a Ještěd na vás udělal patřičný dojem. Vaše příští výprava zase může pro změnu směřovat na opačný konec Liberce, kde jsou obdobnou výzvou vrcholky Jizerských hor.

Příloha

Fotogalerie

Pohled do kraje, autor: Kubajsz.com

Pohled do kraje