Mikroregion Pojizeří

Liberecký kraj neznámý - Harrachovská hrobka v Horní Branné

Harrachovská hrobka, autor: Eva Hornová

Krkonoše

Tak tuhle stavbu byste v Krkonoších nečekali. Harrachovská hrobka Sv. Kříže je totiž ve střední Evropě ojedinělou stavbou postavenou v byzantském a renesančním slohu.

Hrobka byla vysvěcena v roce 1870, tvoří ji dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. V roce 1875 sem byly z kaple sv. Aloise přeloženy rakve dříve zemřelých členů hraběcího rodu Harrachů. Dnes je hrobka využívána jako obřadní síň.

Doporučujeme ve městě zajít ještě k zámku, který založil Zdeněk z Valdštejna a po jeho smrti stavbu dokončila vdova po něm Marie z Martinic -  bylo to v r. 1582.  Zámek byl na svoji dobu velmi honosný. Měl dvě patra, první kamenné a horní dřevěně s ochozy, s věžičkou na hřebenu střechy. Jeho severní přízemí tvoří obloukové podloubí se čtyřhrannými kamennými sloupy. Na zevních stranách kamenné části celého zámku byly různé nápisy, verše, arabesky, figury, sgrafita a rozmanité ozdoby. V nejvyšší části průčelí ještě dnes je dobře zachována série umělecky provedených lunet s výjevy selského, řemeslnického a panského života.

Kdo se chce projít, může využít místní naučnou stezku, která je 2,9 km dlouhá a přibližuje návštěvníkům zajímavosti a skvosty Horní Branné. Jednotlivá zastavení stezky zahrnují i interaktivní herní prvky, které poskytnou zábavu menším i větším dětem.

A taky bychom mohli mluvit o blízkých Martinicích a Pojizerském Pacifiku, ale o tom zase příště.

A nezapomínejte na náš Instagram @regionliberecFotogalerie

Harrachovská hrobka, autor: Eva Hornová

Harrachovská hrobka

 
Harrachovská hrobka, autor: Eva Hornová

Harrachovská hrobka

 
Pohled na Krkonoše směrem od Horní Branné, autor: Eva Hornová

Pohled na Krkonoše směrem od Horní Branné

 
Naučná stezka Horní Branná, autor: Eva Hornová

Naučná stezka Horní Branná

 
Zámek Horní Branná, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Horní Branná