Mikroregion Pojizeří

Neznámý Liberecký kraj - zřícenina hradu Zbiroh

Zřícenina hradu Zbiroh

Český ráj

Další z méně známých míst - zřícenina hradu Zbiroh nedaleko Besedice. Skalní bludiště bude oblíbeným cílem pro ty, kteří Hruboskalsko již znají a nebo vyhledávají místa, kde není tolik lidí.
Projít si i Besedické skály stojí za to, čeká na vás spousty skalních vyhlídek. Zaparkujte nejlépe v Besedicích, u kiosku se můžete na začátku cesty občerstvit a pokračujte po červené na rozcestí u Kalicha a dále zvolte modrou turistickou značku - okruh dr. E. Beneše. Po ní se dostanete až na rozcestí u Tůňky a dále po zelené až ke zřícenině hradu Zbiroh. 

Hrad Zbirohy stával vysoko nad Jizerou u vsi Rakousy, kde řeka vytváří veliký zákrut. Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže. Zbirohy jsou jednou z mála šlechtických hradních novostaveb z doby Václava IV. V té době směřoval vývoj české hradní architektury směrem k pohodlnému bydlení a tyto tendence se odrážejí i v podobě hradu Zbirohy. Zbytky zdiva a sklepů ukazují, že se jednalo o hrad menšího rozsahu, který vždy zastiňoval nedaleký Hrubý Rohozec. Dodnes se dochovaly zbytky zdiva vysoké až 10 m a sklepení, která byla zčásti vytesána do skály. Při vstupu do hradu je rovněž zbytek bašty a u paláce cisterna na vodu.

Hrad je volně přístupný.

Na zpáteční cestě to vezměte přes Michovku, otevřou se vám nádherné výhledy na Klokočské a Betlémské skály. 


Fotogalerie

Zřícenina hradu Zbiroh, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Zbiroh

 
Zřícenina hradu Zbiroh, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Zbiroh

 
CL000592

CL000592