Mikroregion Pojizeří

Heřmanice

heřmanice letecky 3, autor: Obec Heřmanice

Frýdlantsko

Heřmanice 2
Heřmanice, 464 01

Telefon: +420 482 317 119
GSM: +420 724 179 386
Fax: +420 482 317 158
E-mail: hermanice@volny.cz
Web: www.hermanice.com

Obec Heřmanice se nachází ve Frýdlantském výběžku, jihozápadně od města Frýdlant. Jedná se o poklidnou vískou ležící přímo u polských hranic.

Prastará lenní ves je známá již od 14. století, založena byla v roce 1375. Název obce Heřmanice se vyvinul z původního názvu - ves lidí Hermanových.

Heřmanice se rozkládají podél silnice, která vede ze sousedního Dětřichova. Tato silnice z velké části kopíruje tok říčky Olešky. V obci se dochovalo mnoho domů stavěných tzv. hornolužickou hrázděnou lidovou architekturou. Zdejší soubor dochovaných domů je řazen k nejcennějším lidovým stavbám na Frýdlantsku. Památkově chráněné jsou rolnické usedlosti č.p. 6, 29, 39, 77 a roubený dům č.p. 76. Dříve zde bylo velké pohraniční nádraží, odkud vedly koleje až do německé Žitavy.

K přírodním zajímavostem patří bývalý čedičový lom. Vyhledávanou raritou je přírodní památka Kodešova skála s pamětní deskou učitele frýdlantské české školy, který tady byl v roce 1938 zavražděn henleinovci. Skála z černého čediče vytváří efekt zvaný varhany - pětihranné sloupky jsou poskládány jeden vedle druhého.

V malebné pohraniční vesničce se každoročně koná dřevařské symposium. Jen stěží byste našli jinou obec, kde je možno potkat tolik nádherných dřevěných soch. 

Nově se Heřmanice pyšní 2 retenčními nádržemi. 

Příloha

Fotogalerie

Heřmanice

Heřmanice

 
Heřmanice poutač, autor: MIC Liberec

Heřmanice poutač

 
Heřmanice - památkově chráněný objekt, autor: MIC Liberec

Heřmanice - památkově chráněný objekt

 
Heřmanice - památný strom, autor: MIC Liberec

Heřmanice - památný strom

 
Heřmanice - rybník, autor: MIC Liberec

Heřmanice - rybník

 
Heřmanice hasičárna se Soptíkem

Heřmanice hasičárna se Soptíkem

 
Heřmanice - hřiště, autor: MIC Liberec

Heřmanice - hřiště