Mikroregion Pojizeří

Dubá

Dubá, autor: Jan Čelikovský

Máchův kraj

Dubá, 471 41

Telefon: +420 487 870 201, +420 487 870 490
E-mail: sekretariat@mestoduba.cz, info@mestoduba.cz
Web: www.mestoduba.cz

Město Dubá leží v oblasti Dubské pahorkatiny nazývané též Dubské Švýcarsko přibližně 10 km na JZ od Máchova jezera na hranici CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Na všechny světové strany vede z Dubé spousta turisticky značených cest a cyklostezek. Městečko je obklopeno nádhernou přírodou a v jeho okolí je mnoho turisticky zajímavých míst. Jedním z nich je 7 km vzdálený vrch Nedvězí, odkud je možno za jasného počasí shlédnout jednu třetinu Česka. Dalším vyhlídkovým místem je zbytek strážního hradu Čap nad obcí Pavličky. Zvětráváním pískovců vznikají v okolí skalní města, např. u Pustého zámku, ke kterému vede turistická značka z Nedvězí, obec Dražejov a vlastně všude, kam zvídavý turista vstoupí, najde často bizarní skalní útvary.

Město Dubá leží v oblasti Dubské pahorkatiny nazývané též Dubské Švýcarsko přibližně 10 km na JZ od Máchova jezera na hranici CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Správní území města Dubá má výměru 6060 ha, měl k 1. 1. 2020 1709 obyvatel a spravuje celkem 20 obcí a osad: Bukovec, Deštná, Dražejov, Dřevčice, Dubá, Horní Dubová Hora, Nový Berštejn, Heřmánky, Horky, Kluk, Korce Lhota, Nedamov, Panská Ves, Křenov, Nedvězí,  Plešivec, Sušice, Zakšín, Zátyní. Všechny uvedené části obce jsou svým charakterem zaměřené v současné době především na turistiku, snad s malou výjimkou Dubé (částečně jiné služby, řemesla, školství…) a Dřevčic (zemědělství a jiná výroba).

Dubá neleží na železniční trati, z dopravního hlediska mají význam tedy jen silniční komunikace. Přímo strategický význam má silnice 1. třídy číslo 9, která vede přes Dubou ve směru jih-sever z Prahy (přes Mělník) a pokračuje dále do České Lípy a do Rumburku

Poprvé byla písemně zmíněna v roce 1253 v listině krále Václava I. V minulém století však bylo objeveno slovanské pohřebiště, které dokazuje osídlení Dubé již v 11. století. Z Dubé pocházel známý šlechtický rod Berků z Dubé, který ve středověku ovládal rozsáhlé území severních Čech. Jeho hrad, který stával při silnici nad budovou kina, dnes připomínají už jen terénní nerovnosti. V 16. století se Dubá stala věnným městem manželek dubských pánů.

Později celé severovýchodní Čechy skoupil vévoda Albrecht z Valdštejna. Po Valdštejnově vraždě získal Dubou jeden z Valdštejnových vrahů - Walter Buttler. Buttlerové vedli s měšťany vleklý spor o městská práva a městské pozemky. Tento spor trval až do počátku 18. století, kdy se další buttlerovský dědic Theobald Václav snažil zbavit nepohodlných poddaných. Roku 1723 prodal Berštejnské panství hraběti Karlu Rudolfu Sweerts-Šporkovi.

Ve městě byly původně dva kostely, které však beze stopy zanikly. Zachoval se jen třetí - kostel Nalezení sv. Kříže. Z městské zástavby vyniká empírová radnice z roku 1851 a barokní fara z roku 1737. V okolních osadách se dochovala řada malebných roubených chalup. Nad severním okrajem města stojí v rozsáhlém parku barokní zámek Nový Berštejn, který je dnes využíván jako ubytovací zařízení.

Okolí Dubé nabízí široké možnosti vodních sportů - nedaleké Máchovo jezero a Holanské rybníky. Na jih od Dubé se nachází známý Kokořínský důl, který láká návštěvníky množstvím přírodních památek.

Příloha

Fotogalerie

Dubá, autor: Petr Musil

Dubá

 
Dubá, autor: Jan Čelikovský

Dubá

 
mapka z roku 1749, autor: městský archiv Dubá

mapka z roku 1749

 
Dubá - pohled z Nedvězí, autor: Pepa Středa

Dubá - pohled z Nedvězí

 
Čapská palice, autor: Jan Pasler

Čapská palice