Mikroregion Pojizeří

Benešov u Semil

Benešov u Semil

Český ráj

Benešov u Semil 125
Benešov u Semil, 512 06

Telefon: +420 481 622 793, +420 481 624 891
E-mail: obec@benesovusemil.cz
Web: www.benesovusemil.cz, www.facebook.com/benesovus

Obec Benešov u Semil se rozkládá na jižním svahu Benešovského vrchu, z něhož se nabízí pěkný výhled na hřebeny Krkonoš, Ještěd, Tábor, Kozákov a Kumburk. Přirozenou jižní hranici obce tvoří řeka Jizera, která zde vytváří malebná zákoutí.

Obec na řece Jizeře

Obec Benešov u Semil, o níž se listiny poprvé zmiňují v roce 1411, se rozkládá na pravém břehu řeky Jizery. Ta vytvořila dva výrazné meandry, v nichž se nacházejí místní části Podmošna a Hradišťata.

Až do roku 1878, kdy byla dokončena stavba silnice spojující Semily a Sytovou, to byly jen samoty.

V roce 1882 zahájil v Podmošně v nově postavené továrně výrobu příze František Matouš, první továrník českého původu v celém Pojizeří.  Druhou textilní továrnu začal na Hradišťatech budovat Josef V. Hybler v roce 1894. V průběhu několika let se pak obě tyto části obce zaplnily domky a obytnými domy. Třetí z místních továren, mechanická tkalcovna Josefa L. Menšíka v Podolí, byla dána do provozu v roce 1926.

A protože silnice kopíruje tok řeky, vjede každý, kdo po ní projíždí, do Benešova u Semil hned třikrát.

Vlastní centrum Benešova s obecním úřadem, školou, sportovním areálem či hasičskou zbrojnicí se ovšem nachází v horní části obce. Tam se dochovalo i několik půvabných roubených chalup, dvě výklenkové kapličky z 19. století, a především pomník Mistra Jana Husa, který tu byl odhalen 16. června 1901.

Turistika, sport, spolky

Benešov je ideálním výchozím místem pro turistiku a cykloturistiku. V létě se zde nabízí možnost přírodního koupání i rybaření a v sousedství obce se nachází také golfové hřiště. Pro vyznavače běžeckého lyžování je v zimě nad obcí upravován okruh s lyžařskou stopou.

Obcí procházejí dvě značené cyklotrasy – regionální cyklotrasa č. 4174 (Vysoké nad Jizerou – Lomnice nad Popelkou), a především nadregionální dálková cyklotrasa č. 17 – Greenway Jizera, která podél toku řeky Jizery v délce 170 km propojuje Jizerské hory, Krkonoše, Horní Pojizeří, Český ráj, Polabí a Prahu.

Dlouhou tradici má v Benešově spolková činnost a sport. V obci působí Sbor dobrovolných hasičů, Tělocvičná jednota Sokol, Divadelní soubor Jizeran, Myslivecký spolek Jizera, Klub českých turistů, Tělovýchovná jednota a nejnověji spolek Kulturníci.

Zázemí pro rodiny a sportovní akce poskytuje víceúčelový sportovní areál v hoření části obce a víceúčelový hasičský areál v Podolí.

Visutá lávka přes Jizeru

Řeka Jizera, největší pravostranný přítok Labe, pramení na jižním svahu hory Smrk v Jizerských horách a přitéká do Benešova u Semil po téměř padesátikilometrové pouti.

Lávka, která řeku v Benešově překračuje, využívá kamenné opěrné zdi jezu a je jediným místem obce, kde lze přejít na druhou stranu suchou nohou. Slouží bořkovským a benešovským občanům, kteří žijí na levém břehu Jizery, i majitelům rekreačních objektů, rybářům či houbařům. Cestují tudy i výletníci na trase z Košťálova přes Benešov do Bozkova a Bozkovských jeskyní.

V roce 1965 prošel jez velkou opravou, v jejímž průběhu byla nad korunou jezu zbudována lávka pro pěší, sloužit začala v lednu 1966. Bohužel podpěry lávky se staly při povodních překážkou pro plovoucí kmeny, které se na nich zachycovaly a ohrožovaly nejen lávku, ale i jez. V roce 1993 poškodily tající ledy lávku natolik, že musela být uzavřena.

V létě roku 2002 byla o několik metrů níže pod jezem postavena visutá lávka moderního alpského stylu, která je v této podobě unikátní nejen v České republice, ale i v Evropě. Dřevěné nosníky, mostovka i zábradlí nesedí na podpěrách, ale jsou neseny ocelovou kotevní konstrukcí a lany.

Stavbu financovala obec Benešov u Semil spolu s obcemi Košťálov a Slaná u Semil, do jejichž katastru náleží levý břeh řeky Jizery. Přispěla rovněž firma Kredit Centrum Semily. U příležitosti slavnostního otevření lávky byla vydána pamětní medaile s jejím motivem.

V období let 2021–2024 vznikl při jezu rybí přechod doplněný vodní vírovou elektrárnou. Kromě primárního odstranění migrační překážky pro ryby je stavba přechodu unikátní svým energetickým využitím, které nebylo v České republice dosud realizováno. Malá vírová elektrárna s pomaloběžnými turbínami je šetrná k rybám a umožňuje jim obousměrnou migraci. To přispívá ke zdraví vodní populace. Stavbu rybího přechodu realizoval spolek Svatý Petr s využitím dotace z Evropské unie.Příloha

Fotogalerie

Lávka v Benešově

Lávka v Benešově

 
Benešov u Semil

Benešov u Semil

 
Budova školy a obecního úřadu

Budova školy a obecního úřadu

 
Sportovní areál TJ Benešov

Sportovní areál TJ Benešov

 
Benešov u Semil

Benešov u Semil

 
Benešov u Semil

Benešov u Semil

 
Most v Benešově, autor: Pavla Bičíková

Most v Benešově