Mikroregion Pojizeří

Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí, autor: Obec Kryštofovo Údolí

Lužické hory a Žitavské hory

Kryštofovo Údolí 166
Kryštofovo Údolí, 460 02

GSM: +420 722 634 282
E-mail: info@kudoli.cz
Web: www.krystofovoudoli.eu

Obec Kryštofovo údolí leží východně od Liberce, na říčce Rokytce. V minulosti bývalo starou uhlířskou a pašeráckou osadou, která byla údajně založena již v 16. století. Na různých místech obce jsou dodnes patrné stopy po hornické činnosti.

Po vyčerpání zásob železných rud začali zdejší obyvatelé pracovat jako dřevaři a uhlíři a také v místních lomech na vápenec a břidlici. Pro svou polohu sloužila obec jako úkryt v době středověkých válek obyvatelům Chrastavy. Dříve se Kryštofovo údolí nazývalo Údolí sv. Kryštofa nebo Clamovo Švýcarsko.

Kromě krásné okolní přírody láká obec i svými historickými památkami. Patří mezi ně kostel sv. Kryštofa, dřevěná zvonice a socha sv. Jana Nepomuckého na kamenném můstku přes Rokytku. Obzvláště velkým lákadlem je pak Muzeum betlémů. V obci je také přírodní koupaliště.

Na obec Kryštofovo údolí navazuje osada Novina, která se táhne od mohutného železničního viaduktu vysoko do kopců téměř pod Malý Ještěd. Z Kryštofova údolí můžete podniknout romantický výlet vlakem do Liberce. Trasa vede dvěma tunely a přes několik viaduktů.

Příloha

Otevírací doba

Po 8:00 - 11:30
12:30 - 16:00
St 8:00 - 11:30
12:30 - 17:00
Otevírací doba se týká úředních hodin obecního úřadu.

Fotogalerie

Kryštofovo Údolí, kostel a zvonice, autor: Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí, kostel a zvonice

 
Kryštofovo Údolí, viadukt, autor: Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí, viadukt

 
Kryštofovo Údolí, Dům řemesel, autor: Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí, Dům řemesel