Mikroregion Pojizeří

Benecko

Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Benecko 190, 512 37

Telefon: +420 481 582 625
Fax: +4 204
E-mail: moje@benecko.info, moje@benecko.info
Web: www.obecbenecko.cz, www.benecko.info, www.facebook.com/BeneckoKrkonose

Benecko leží v západní části Krkonoš na západních svazích masívu Žalého. Jedná se o poměrně rozlehlou ves, která dosahuje až k říčce Jizerce.

Obec se skládá ze čtyř bývalých samostatných obcí – Horních a Dolních Štěpanic, Benecka a Mrklova. Benecko se nachází v poměrně svažitém terénu, nejnižší nadmořská výška v Dolních Štěpanicích je 433 m, zatímco nejvyšší vrchol zadního Žalého má výšku 1036 m.

Benecko je poprvé uváděno v roce 1628 v souvislosti s tehdy již pustým hamrem. Jeho zakladatelem byl patrně Beneš, odtud Benešsko  Benecko. Dávná pověst vypráví o poustevníkovi řádu sv. Benedikta a jeho druhu jelenovi.

Horní Štěpanice kdysi mívaly statut městečka, ten však ztratily v době, kdy hrad v roce 1524 opustili jeho majitelé. Hlavním zdrojem obživy místního lidu byla práce v lese a rolnictví. Později vznikly v Hamerském vrchu železné doly a v Zákoutí i doly zlaté. Mrklov byl osídlován podél vody, a byl převážně zemědělskou vsí. Pěstoval se zde len, předení lnu patřilo i mezi robotní povinnosti. Za panování Marie Terezie se rozšířila domácká výroba pláten.

V této oblasti má zajímavou historii také lyžování. V roce 1892 vyrobil sekerník Vondrák na pile v Dolních Štěpanicích hraběcím hajným první bukové lyže.

Benecko je ideálním místem pro rekreaci a celoroční turistiku. V zimním období zde lyžaři nacházejí vynikající podmínky na sjezdových i běžeckých tratích. V obci se také dochovala řada dokladů místní lidové architektury.

Příloha

Otevírací doba

Po 8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
St 8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Úřední hodiny OÚ pondělí a středa.

Fotogalerie

Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí, foto Petra Pravečková

Benecko

 
Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Benecko

 
Benecko

Benecko

 
Zimní Benecko, autor: Sdružení pro rozvoz CR na Benecku

Zimní Benecko

 
Benecko - Josef Šír, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Benecko - Josef Šír

 
Benecko - kaplička, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Benecko - kaplička