Mikroregion Pojizeří

Srbská Kamenice

Obec Srbská Kamenice

České Švýcarsko

Srbská Kamenice, 407 15

Telefon: +420 412 555 066
E-mail: starosta@srbskakamenice.cz
Web: www.srbska-kamenice.cz

Srbská Kamenice leží severovýchodně od města Děčína. Rozkládá se v údolí řeky Kamenice, která se na severním konci obce spojuje s Chřibskou Kamenicí.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. Architektonickou dominantou obce je kostel sv. Václava, nachází se zde také řada roubených domů, některé s hrázděnými patry. Na skále pod místním hřbitovem je vytesán zajímavý reliéf Korunování Panny Marie od neznámého lidového umělce.

U silnice směrem na Novou Olešku a Děčín, u prvního rybníka, stojí pomník, připomínající tragickou havárii jugoslávského dopravního letadla v roce 1972, kterou přežila pouze jedna z letušek.

Obec je díky své poloze jednou z bran Českého Švýcarska. Malebná krajina s bizardními pískovcovými skalami je ideální pro pěší túry, ve vybraných lokalitách lze provozovat i horolezectví. Pro turisty je Srbská Kamenice východištěm cest směřujících například na Růžovský vrch, nejvyšší horu celých Labských pískovců na východ od Labe, či do romantického labyrintu pískovcových roklí Svinské Doly.