Mikroregion Pojizeří

Palackého stezka

Kamenice, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Z Jizerek až do Českého ráje, to je Palackého stezka. Čarokrásná Kamenice i tajuplná zřícenina hradu Návarov. Poznejte stezku, která svůj název dostala po významném českém politikovi a historikovi Františku Palackému. Trasa byla založena roku 1912 Klubem českých turistů.

Tanvald

Město Tanvald leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, na soutoku řek Kamenice a Desná. První písemná zmínka o dřevařské osadě Tanvald pochází z poloviny 16. století, osada tehdy patřila pod obec Smržovku. Samostatně existuje Tanvald zhruba od začátku 17. století. Zpočátku se obyvatelstvo živilo poddanskou lesnickou a zemědělskou prací, začátkem 18. století se zde začal pěstovat len a vyrábět příze, v polovině 18. století se uchytilo i tkalcovství. Mezi zajímavosti města patří rozhledna na Tanvaldském Špičáku nebo ozubnicová trať Tanvald – Harrachov.

Velké Hamry - Svárov

Památník ve Velkých Hamrech je vzpomínkou na Svárovskou stávku textilníků, která proběhla 31. března 1870 a při níž zemřelo sedm lidí. Památník tvoří sousoší dvou dělníků, pamětní deska a sedm památníčků se jmény.

Návarov

Na soutoku řeky Kamenice a potoka Zlatník se na skalním ostrohu vypínají zbytky kdysi nedobytného hradu Návarov. Hrad byl založen ve druhé polovině 14. století rodem Markvarticů. Krátce byl v majetku Jiřího z Poděbrad, ale od roku 1469 byl již v majetku rodu Zajíců z Házmburka, kteří ho dobyli královskými vojsky. Na konci třicetileté války byl hrad v obležení Švédů. Po nájezdu Švédů  byl hrad dle rozhodnutí císařského místodržícího zbořen, aby nemohl být využíván nepřáteli. Kameny byly použity na stavbu nedalekého barokního zámku. Dodnes se zachovalo několik zdí s polokrouhlými baštami a části sklepení.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně leží ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.). Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.  Svou celkovou délkou dosud objevených prostor - 1060 m a výškovým rozpětím 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 - 9 °C. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou.

Podspálov

V Podspálově, významné křižovatce turistických cest, se na soutoku Jizery a Kamenice potkává Palackého stezka s Riegrovou stezkou. Dominantou místa je vodní elektrárna vybudována na řece Jizeře v letech 1921 – 1926. Elektrárnu je možné si v letních měsících prohlédnout. Turisticky velmi využívaný je i Hotel Pod Spálovem, který je přestavěn z původní Crhovy turistické chaty.


Příloha

Fotogalerie

Kamenice, autor: Milan Drahoňovský

Kamenice

 
Svárov, autor: Milan Drahoňovský

Svárov

 
Tanvald, autor: Milan Drahoňovský

Tanvald

 
Spálov, autor: Milan Drahoňovský

Spálov

 
Kamenice, autor: Milan Drahoňovský

Kamenice

 
Návarov, autor: Milan Drahoňovský

Návarov