Mikroregion Pojizeří

Ledová jízda v Krkonoších potřicáté (1986 – 2016) - Memoriál Dr. Václava Vojtěcha

Ledová jízda, Dolní Dvůr, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Stan, spací pytel, vařič, jídlo, pití, krmení pro psy a další výbava. To vše si sebou vozí musheři, kteří se účastní čtyřdenního závodu psích spřežení Ledová jízda. Je to fyzicky a orientačně velmi obtížný více etapový závod v drsném horském prostředí Krkonoš s velkým výškovým převýšením se společným startem, noční etapou, opakovaným bivakováním mimo horské boudy a zákazem pořizování stravy.

Musherovi po dojezdu psího spřežení v etapě začíná druhá směna – udělat záhrab pro psy, postavit stan, dát jídlo psům, posilnit sebe a přečkat noc. Často se stává, že závodníky postihne vichřice tak silná, že někteří hladkosrstí psi musí vzít zavděk nejen psími oblečky. Skupinu jinak velmi otrlých čtyřnohých kamarádů musí někdy vzít majitelé do stanů, aby jim bylo příjemněji a mohli se na jejich výkony spolehnout i v další etapě. Bivakovat ve čtrnácti stech metrech nad mořem v horách, když je vichřice a teplota hluboko pod nulou, není žádná legrace. Těla ve stanech se naštěstí zahřejí navzájem.

Ledová jízda je výjimečný závod, inspirovaný dlouhými traily arktickými pustinami, v němž družstva tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Neodpovídá běžným mezinárodním pravidlům pro dlouhé etapové závody. Je specifický a patří proto do kategorie „atypické“. Tým musí vše potřebné pro absolvování celého závodu vézt s sebou v saních a nesmí žádné věci ani jídlo získat jiným způsobem.

Ledová jízda je pořádána na paměť tragicky zesnulého českého polárníka Dr. Václava Vojtěcha. To byl zcela výjimečný člověk, dobrodruh, polárník a cestovatel. Zúčastnil se také jako psovod expedice admirála Richarda E. Byrda k Jižnímu pólu. V roce 1929 jako první Čech vstoupil na půdu Antarktidy. On jako první přivezl do naší republiky tažného psa a přál si, aby tito psi pomáhali v té době se zásobováním horských chat v Krkonoších.

Krátce po návratu z náročné polární expedice třicetiletý Vojtěch tragicky zahynul v Labi při projížďce na kanoi.

V zimní sezoně 2015 - 2016 se pojede Ledová jízda ve dnech 13. - 15. 2. 2016. Start a cíl v Dolním Dvoře, Rudolfově. Na účastníky se spřeženími 8 - 10 psů čekají 4 etapy s celkovou délkou 150 - 200 km. Podrobné informace k akci: www.ledovajizda.cz

Fotogalerie

Ledová jízda, Dolní Dvůr, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Ledová jízda, Dolní Dvůr

 
Ledová jízda, Dolní Dvůr, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Ledová jízda, Dolní Dvůr