Mikroregion Pojizeří

Z Pomezních Bud na Sněžku

Sněžka, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Celá trasa je vedena po úpatí hor spolu s nejvyšší horou Sněžkou. Užijte si rozhledy na zalesněné pláně, majestátní vrcholy a horské chaty.

Pomezní Boudy

Pomezní Boudy se nachází v údolí mezi Smrčinou a Lysečinskou horou ve výšce 1 050 m. n. m., v nejsevernější části Horní Malé Úpy na hranici s Polskem. Jedná se o skupinu rekreačních objektů a horských chat. Obec byla založena pravděpodobně v 17. století.

Svorová hora

Svorová hora (1 411 m n. m.) je částí Obřího hřebene a leží zhruba na polovině cesty z Pomezních Bud na Sněžku. Svůj název získala díky převládající hornině, ze které je tvořena – ze svoru. Navazuje na severovýchodní výběžek Sněžky a návštěvníkům nabízí výhledy nejen na Sněžku, ale i na Pomezní Boudy a Malou Úpu, výhledy do Polska, Rýchory, Královecký a Ruprechtický Špičák, Javoří hory a Orlické hory.

Sněžka

Sněžka (1 603 m n. m.) je nejvyšší horou v Krkonoších a v České republice. Nachází se na Obřím hřebenu ve východní části Krkonoš. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrcholu Sněžky se nachází několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, rotundová kaple sv. Vavřince, kamenný obelisk a Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštou v Čechách. Od roku 1949 do roku 2012 na Sněžku jezdila sedačková lanovka z Pece po Sněžkou. V roce 2013 byla nahrazena novou, moderní kabinkovou lanovkou. Z vrcholu hory vedou značené trasy na všechny světové strany - do Pece pod Sněžkou, k Luční boudě, do Horní Malé Úpy či do polského Karpacze.

Růžová hora

Růžová hora (1 391 m n. m.) leží ve východních Krkonoších. Přístup na samotný vrchol není dovolen – leží I. zóně KRNAPu. Návštěvníci se mohou dostat na Růžovou horu - lanovka, kde je mezistanice lanovky na Sněžku, nebo pokračovat po žluté turistické značce (Sněžka – Růžohorky). Nedaleko lanovky (na Růžohorkách) se nachází klasická krkonošská bouda s domácí kuchyní, původně byla postavena jako hostinský podnik při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy již na počátku 20. století, a horská farma, která dodnes zachovává tradice horského hospodaření a slouží jako hostinec s ubytováním.

Portášovy boudy

Portášovy boudy (1 050 m n. m.), Portášky, jsou horské boudy ležící západně od Pěnkavčího vrchu. Na vrchol Portášek vede sedačková lanovka z Velké Úpy, místní skiresort nabízí zimní středisko s lanovkou, vleky, dětskými vleky a dokonale upravenými sjezdovkami. 

Spálený Mlýn

Spálený Mlýn je částí obce Malá Úpa ve východních Krkonoších. Nachází v Krakonošově údolí mezi Pěnkavčím vrchem, Kraví horou a Dlouhým hřebenem. Původní název oblasti byl Mohornův Mlýn, ale poté co původní mlýn vyhořel, vnesl se do paměti lidí název Spálený Mlýn. Z převážné části je lokalita zastavěna krkonošskými chalupami.

Velká Úpa

Velká Úpa patří mezi nejznámější rekreační střediska v Krkonoších jak v letní, tak zimní sezóně. Obec se rozkládá po obou březích řeky Úpy mezi Pěnkavčím a Vlašským vrchem. Počátky osídlení sahají až do 16. století. Mezi zajímavosti obce patří barokní kostel Nejsvětější Trojice z konce 18. století.


Příloha

Fotogalerie

Pomezní boudy, autor: Krkonoše - Svazek měst  a obcí

Pomezní boudy

 
Velká Úpa, autor: Milan Drahoňovský

Velká Úpa

 
Růžohorky, autor: Milan Drahoňovský

Růžohorky

 
Sněžka, autor: Milan Drahoňovský

Sněžka