Mikroregion Pojizeří

Z Pasek okolo kopce na Štěpánku

Štěpánka, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Poznejte kraj zapadlých vlastenců v oblasti Pasek nad Jizerou. Dýchne na vás téměř nedotčená příroda, místa dalekých výhledů i um našich předků.

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou leží na rozhraní Krkonošského národního parku a chráněné krajinné oblasti Jizerské hory v bezprostředním sousedství Rokytnice nad Jizerou. Rozkládají se na pravé straně Jizerského dolu, nad kterým se tyčí Hromovka (916 m) a Kapradník (910 m), nejvyšším bodem je Bílá skála (964 m). Uprostřed obce je skalnatý hřeben Mechovice (803 m). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Paseky nad Jizerou jsou jedním z nejcennějších krkonošských středisek lidové architektury s  řadou roubených chalup s typickým zdobením lomenic. Mezi nejobdivovanější patří dům č.p. 94 se zachovalou lomenicí a stará škola, velké roubené stavení s výměnkářským přístavkem, staletými lipami a barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Zde působil školní pomocník, velký vlastenec, písmák a zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka. Jeho deníky inspirovaly Karla Václava Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Odkazu Věnceslava Metelky, Karla Václava Raise a paseckých zapadlých vlastenců je v budově bývalé fary věnován Památník zapadlých vlastenců. Výraznou dominantou obce a celé krajiny je barokní kostel sv. Václava.

Havírna

Havírna je typická horská osada Pasek nad Jizerou, která se rozprostírá ve strmém lučinatém svahu mezi Mechovicí a Hromovkou. Dle tradice se zde v 17. století dolovalo stříbro. K zániku dolování došlo pravděpodobně v důsledku zřícení štol a důlního neštěstí. Příroda je v mnoha místech zcela panenská, vyskytuje se zde vzácná květena. V místě zvaném Na Kopci, kde bývala také hospoda, je kaplička Nejsvětější Trojice. Od 19. století se ke kapličce konala častá procesí a po první světové válce se o svátku Nejsvětější Trojice v Havírně začala slavit pouť. V roce 1994 byla od základu obnovena. Kaplička stojí na turistické cestě (modrá značka), která vede z Vysokého nad Jizerou do Harrachova. Jmenuje se Planýrka a spojuje dvě nejstarší části Pasek, Makov a Havírnu.

Mýto

Křižovatka cest se soutokem řek Jizery s Mumlavy a kamenným mostem z roku 1852-1855.

Rozhledna Štěpánka

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni (959 m n. m.) je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách a bývá nazývána královnou všech místních rozhleden. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem v roce 1847, dokončena byla až v roce 1892. Její jméno připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu nad stavbou Krkonošské silnice, spojující města Liberec a Trutnov. Osmiboká věž rozhledny je 24 m vysoká a z jejího vrcholu je možné dohlédnout na vrcholky Jizerských a Lužických hor, Krkonoš, Českého ráje i Českého středohoří. Přímo pod rozhlednou se nachází velký kamenný maltézský kříž.

Bílá skála

Hora Bílá skála (německy Heidstein) je zakončena výrazným křemencovým blokem, vystupujícím nad okolní les. S výškou 964 m n. m. jde o nejvyšší vrchol Kapradnické hornatiny, což je část Krkonoš západně od řeky Jizery. Křemencový písek, těžený v okolí hory, býval v 19. století surovinou pro sklárnu v Rejdicích. Na vrcholu skály je vztyčen kříž. 

Na Perlíčku

Rozcestí a horská chata, která je dnes známá jako hospoda, bývala původně kovárnou. Prvním majitelem stavení č. 222 byl v roce 1862 Augustin Štěpánek, na počátku 20. století byla hospoda ve vlastnictví rodiny Hlouškových a stala se jednou z nejznámějších hospod široko daleko. Dnes nabízí chata i ubytování.


Příloha

Fotogalerie

chata Hvězda, autor: Milan Drahoňovský

chata Hvězda

 
Paseky nad Jizerou, autor: Milan Drahoňovský

Paseky nad Jizerou

 
Zima, autor: Milan Drahoňovský

Zima

 
Kořenov, autor: Milan Drahoňovský

Kořenov