Mikroregion Pojizeří

Cesta českopolského přátelství

Hraniční kámen, autor: Eva Hornová

Krkonoše

Hřebenová, červeně značená turistická magistrála propojuje západní a východní Krkonoše. Trasa vede podél a v blízkosti statní hranice České republiky a Polska. Vyhlášena byla již v roce 1962, od roku 1981 byla na několik let uzavřena, ale nyní již opět nabízí svým návštěvníkům jedinečný turistický zážitek z vrcholků Krkonoš.


Tvarožník

Tvarožník je uskupení žulových balvanů, ležící v nadmořské výšce 1 320 m n. m. Nachází se východně od Harrachova na česko-polských hranicích a je jedním z nejznámějších krkonošských kamenů. Svůj název dostal nejen podle svého tvaru, který připomíná „bochník“ tvarohu, ale mimo jiné název připomíná i výrobu pověstných krkonošských sýrů.

Sněžné jámy (Śnieżne Kotły)

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Dělí se na Velkou (800 m dlouhá) a Malou (550 m dlouhá) a jsou oddělené skalním hřebínkem. Ve dně Velké Sněžné jámy se nachází jezírka Śnieżne Stawki s hloubkou 1,5 m a v létě vysychající jezírko Mlaka. Bouda u Sněžných jam dostala jméno Wawel podle podoby s krakovským hradem. Již v roce 1837 zde byla postavena budka s občerstvením, dnešní podoba s vyhlídkovou věží pochází z let 1895-1897. Od r. 1960 je v ní rozhlasový a televizní vysílač a veřejnosti je nepřístupná. Vedle chaty se nachází skála (tor) s názvem Krakonošova kazatelna (v polštině však Čertova kazatelna).

Petrova bouda

Petrova bouda (Petrovka) se nachází na Prostředním hřebeni v nadmořské výšce 1 288 m n. m. Vznik první boudy na tomto místě byl datován k roku 1811, rozmach zažívala až na konci 19. století, kdy ji vlastnil Vinzenz Zinecker. Nejvýznamnější hřebenová bouda západních Krkonoš prošla v první polovině 20. století rozsáhlou přestavbou a stala jednou z nejnavštěvovanějších bud na hřebenech. Od roku 1901 zde byla zřízena pobočka CK pošty a veřejná telefonní stanice. V roce 2011 bouda nedbalou péčí zcela vyhořela. Dnes je k vidění pouze torzo objektu.

Špindlerova bouda

Špindlerova bouda (Špindlerovka) je nejznámější zařízení v Krkonoších a významným bodem ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Původní bouda byla postavena Františkem Špindlerem v roce 1784, bohužel však dvakrát vyhořela – 1826 a 1885, ale po požárech byla vždy opravena. Roku 1914 byla k boudě přivedena osm kilometrů dlouhá silnice ze Špindlerova Mlýna. V současnosti je z boudy hotel s restaurací, lobby barem, kongresovým centrem s veškerými službami. 

Sněžka

Sněžka je se svojí výškou 1 603 m nejvyšší horou České republiky a dominantou východních Krkonoš. Na vrcholu Sněžky se nachází několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, rotundová kaple sv. Vavřince, kamenný obelisk a Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštou v Čechách. Od roku 1949 do roku 2012 na Sněžku jezdila sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou. V roce 2013 byla nahrazena novou, moderní kabinkovou lanovkou.

Pomezní Boudy

Pomezní Boudy se nachází v údolí mezi Smrčinnou a Lysečinskou horou ve výšce 1 050 m. n. m., v nejsevernější části Horní Malé Úpy na hranici s Polskem. Jedná se o skupinu rekreačních objektů a horských chat. Obec byla založena pravděpodobně v 17. století.


Příloha

Fotogalerie

Pomezní boudy, autor: Královéhradecký kraj

Pomezní boudy

 
Tvarožník, autor: Milan Drahoňovský

Tvarožník

 
Pohled od Tvarožníku, autor: Milan Drahoňovský

Pohled od Tvarožníku

 
Vrchol Sněžky, autor: Milan Drahoňovský

Vrchol Sněžky

 
Sněžné jámy - Wawel, autor: Eva Hornová

Sněžné jámy - Wawel

 
chodník, autor: Eva Hornová

chodník

 
Violík, autor: Eva Hornová

Violík

 
Vysoké kolo, autor: Eva Hornová

Vysoké kolo

 
Krkonoše, autor: Eva Hornová

Krkonoše