Mikroregion Pojizeří

Špindlerovský filmový okruh

Špindlerův Mlýn, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Špindlerův Mlýn – český Aspen, který je populární nejen u lyžařů, ale i u filmařů. Doporučujeme procházku po Špindlerově Mlýně, kde si každý najde to své. S výhledem na panoramata jako ve filmech pomůže lanovka na Medvědín nebo na Pláň ve Sv. Petru.

Homolka a Tobolka

V půvabné české rodinné komedii Homolka a Tobolka si děda s babi, Ludva, Heduš a dvojčata  přijíždějí užít zimní radovánky do zotavovny Radost ve Špindlerově Mlýně. V úvodní scéně je vidět kamenný most a budova pošty. Při „stoupání“ do zotavovny Radost si slíbí, že na sebe budou hodní a kdo to nedodrží, bude za trest klečet. To by však nesměli narazit na kulturního referenta, manželské páry, které si chtějí vyměnit pokoje, a ztracenou tobolku s penězi. A co až budou nahoře, to teprve budou panorámata, říkají si při výletu lanovkou na Pláň, ta se však díky mlze nekonají. Zotavovna Radost je v současnosti Hotel Palac Club.

Rozpaky kuchaře Svatopluka

Třináctidílný český seriál o kuchaři Svatopluku Kuřátkovi (Josef Dvořák), do jehož děje mohli diváci sami zasahovat prostřednictvím vypínáním a zapínáním vypínačů doma v obývacích pokojích. V úvodních dílech Sváťa Kuřátko přijíždí autobusem do nového působiště – do hotelu Slovan (ve skutečnosti se jmenuje Hotel Praha). Cesta vede kolem Josefovy boudy – směr na Špindlerovku a až následně přijede na autobusové nádraží ve Špindlerově Mlýně.

Sněženky a machři

Ve filmu Sněženky a machři odjíždí studenti druhého ročníku pražského gymnázia na povinný lyžařský výcvik. Horský učitelský sbor je složen ze zkušené profesorky Boženky (Valentina Thielová), iluzemi naplněné čerstvé absolventky pedagogické fakulty Hanky (Veronika Freimanová) a přísného profesora Kardy (Radoslav Brzobohatý), který s sebou vzal také svou dceru Mariku (Eva Jeníčková). Filmem prostupují lásky i zklamání, předhánění se i oslňování, touha líbit se i nečekané vztahy mezi studenty a pedagogy. A tak se není čemu divit, že se Viki Cabadaj, Karel Mácha i Radek Převrátil proti přísnému dennímu režimu bouří. Jsou totiž „náramně dospělí“. A to dokazují i při lyžařském výletu, kdy s učitelem Brťkou brázdí vrcholky Krkonoš podél Martinovy boudy a on jim nepovolí pivo. Interiéry byly natáčeny v Moravské boudě.

Vrchní prchni

Záletnický knihkupec Dalibor Vrána odevzdá většinu svých peněz na alimenty. A tak přijde na způsob, jak si je vydělávat – využívá příležitosti, že si ho lidé pletou s číšníkem. Netrvá dlouho a stane se nepolapitelným fantomem pražských restaurací. Vyzkoušet své štěstí zamíří i do Špindlerova Mlýna, kde si užívá s dětmi zimní radovánky a inkasuje v hotelu Montana.

Snowboarďáci

Konečně! Šestnáctiletí Rendy s Jáchymem se dočkali a vyráží sami na zimní dovolenou do Špindlerova Mlýna, od které očekávají, že si budou užívat, jak se dá. Naučí se jezdit na snowboardu, pořádně pařit a samozřejmě balit ženský. Zažijí prostě týden, na který se do smrti nezapomíná. Jasně, zažijí, ale trochu jinak než si na začátku představovali. Film je zasazen do areálu ve Sv. Petru, penzion Inka (chata, kde chlapci bydlí) byl nahrazen moderními apartmány.

Pan Tau na horách

Na hory zamíří v jednom z dílů i pan Tau (Ota Šimánek). Vzhledem k tomu, že ve filmu nezazní ani jeden dialog, nezbývá než se jen kochat krkonošskou nádherou. Řekněte sami, nechcete v zimě zabalit lyže a vyrazit?Příloha

Fotogalerie

Špindlerův Mlýn, autor: Milan Drahoňovský

Špindlerův Mlýn

 
Špindlerův Mlýn, autor: Eva Hornová

Špindlerův Mlýn

 
Špindlerův Mlýn, autor: Milan Drahoňovský

Špindlerův Mlýn