Mikroregion Pojizeří

S Lišáky a Myšáky pod Šibeničákem

Jestřabí v Krkonoších, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Přátelství, lásky i šarvátky, hledání ideálů i poznávání sebe sama se nabízí v cyklovýletě přes krkonošské vesničky, ve kterých na vás dýchne nejen malebná horská příroda.

Jestřabí v Krkonoších

„Zrzi, zrzi, co Tě mrzí“, ta zrzavá palice…. Sněhové radovánky, koně, šarvátky i kamarádství. Takový je film Lišáci, Myšáci a Šibeničák, zasazený do malebné krkonošské krajiny. Krkonošská chalupa, ve které bydlí Jožan, syn hrobníkův, stojí na svém místě dodnes. Akorát hřbitůvek si filmaři pro natáčení přimysleli, ve skutečnosti tam ani nikdy nestál.

Vítkovice v Krkonoších

Je to hop nebo trop: vždycky se dá přece začít znovu a na lásku není nikdy pozdě...Tak se dá popsat komediální seriál o ing. Báře Duškové (Ivana Chýlková), jejich dvou dětech, o Mikuláši - kolega z práce (Roman Zach), a o partě jeho povedených přátel. A že u jednoho výletu nezůstane, je víc než jasné. Hned první díl se odehrává na lyžích, parta vyráží do skiárelu ve Vítkovicích v Krkonoších a rodině Duškových se po prvním večeru na horské chatě zcela obrátí život naruby.

Vítkovice v Krkonoších se objevují i ve filmu Svatební cesta do Jiljí. Komediální film o vědeckém aspirantu Krchňákovi (Josef Abrhám) a romanticky založené slečně Petře (Libuše Šafránková). "Člověk by se měl ženit s rozmyslem, varuje před zbrklostmi otec Tomáše. Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. A tak zvolí obrácený postup - nejdříve svatební cesta a pak svatba. První ze zastávky je horská chata, kterou ale díky pozdnímu příchodu nestihnou. To chatou je ve skutečnosti Hotel Skála, který dodnes funguje. Ve filmu se objevují i další místa – Harrachovy kameny, Labská bouda, Mumlavský vodopád.

Křížlice

Křížlice – krkonošská vesnice s evangelickým kostelem a kostelem sv. Jana Křtitele. Oba dva si zahrály ve filmu Lišáci, Myšáci a Šiběničák. Zatímco evangelický kostel posloužil exteriérem a ve své kráse se ukáže zejména při úvodních zimních dětských radovánkách, při kterých je možné zahlédnout i Benecko a Žalý, kostel sv. Jana Křtitele vystupuje v scéně s vránami ve věži.


Příloha

Fotogalerie

Jestřabí v Krkonoších, autor: Milan Drahoňovský

Jestřabí v Krkonoších

 
Vítkovice, autor: Milan Drahoňovský

Vítkovice

 
Křížlice, autor: Milan Drahoňovský

Křížlice