Mikroregion Pojizeří

S Krakonošem a lyžníky

Sklárna na Jizerce, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Kouzlo Jizerských hor, nejvýše položená horská osada i královna rozhleden se objevují ve výletě na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.

Jizerka

Osada Jizerka posloužila filmařům při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci - dětský film o těžkém životě chudých sklářů na počátku 20. století, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu přivezeném z Norska, jakýchsi ski. Přiznejte se, fandíte pašerákovi (Karel Heřmánek) nebo financům, před kterými prchá? Příležitost obdivovat um starých sklářských mistrů ve filmu mohou diváci díky sklárně na Jizerce. Záběry byly pořízeny v bývalé Riedlově sklárně z roku 1866, na počátku 20. století byl sice provoz ve sklárnách ukončen, ale objekt funguje dál jako penzion. V Jizerských horách je však spousty příležitostí, kde se dá na sklářskou výrobu podívat dodnes.

Osada Jizerka se objevuje i ve filmu Zapomenuté světlo, a to ve scéně, když se farář Holý (Bolek Polívka) prochází s Marjánkou (Veronika Žilková) a když se mu porouchá auto.

Rozhledna Štěpánka

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni (959 m n. m.) je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách a bývá nazývána královnou všech místních rozhleden. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem v roce 1847, dokončena byla až v roce 1892. Záběr na rozhlednu společně s loukami a lesy pod rozhlednou se objevil i v pohádce Zimní víla z roku 1999, která vypráví o lásce i nenávisti a touze po moci.

Roprachtice

Roprachtice – malebná krkonošská vesnice, která posloužila filmařům ve filmu Zapomenuté světlo. Příběh vesnického faráře Holého (Bolek Polívka), který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky (Veronika Žilková). Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. Záběry v neobyčejně silném příběhu jsou z Roprachtic č. 144 (budova obecního úřadu), kostela Nejsvětější Trojice, který se snaží farář uchránit přes uzavřením, náměstí před kostelem, hospody U Tichánků (Roprachtice č. 211), Roprachtic č.p. 200, Roprachtic čp.3 a pole za obcí.

Pohled na Roprachtice i na roprachtický kostel vystupují i ve filmu Krakonoš a lyžníci, zejména ve scéně, kdy jdou Janek s Matějem koledovat. Roprachtice č. 1 posloužily filmařům jako Trumpetrova hospoda.


Příloha

Fotogalerie

Sklárna na Jizerce, autor: Milan Drahoňovský

Sklárna na Jizerce

 
Štěpánka, autor: Milan Drahoňovský

Štěpánka

 
Roprachtice, autor: Milan Drahoňovský

Roprachtice