Mikroregion Pojizeří

Filmový Liberec

Liberecká radnice, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Brouzdejte centrem města Liberec, poznejte jeho historii i současnost a poznávejte místa, která sloužila jako kulisa v oblíbených filmech a seriálech.

Přehrada Harcov

Seriál My všichni školou povinní, natočený v roce 1984, sleduje životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Jirka Oliva a jeho bratr Luboš, Jitka Povejšová, Barča Hrdinová, Jolanka a Jindra Joklovi jsou malí hrdinové oblíbeného seriálu. Opomíjet nelze ani jejich rodiče a učitelský sbor: učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), začínající učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka), pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková) a učitelka Zmatlíková (Dana Medřická). Harcovská přehrada a koleje se objevují hned v úvodních scénách, kdy se nový učitel Karfík prochází po hrázi, u přehrady uděluje učitel Lamač rady svému mladšímu kolegovi a stranou nezůstává ani při procházkách Michala Karfíka s Janou Vychodilovou. K procházkám využívá přehradu i sukničkář Danny Smiřický ve filmu Prima sezóna.

Severočeské muzeum

U muzea si užívají zimní radovánky gymnazisti z filmu Prima sezóna, zatímco Danny Smiřický (Petr Kroutil) se snaží dostat z Marie (Andrea Elsnerová), proč je na něj v díle nazvaném Zimní příhoda naštvaná. Jára Cimrman ležící spící, nebo také pozdě přicházející. Tak vstupuje do Severočeského muzea alias patentového úřadu, aby představil telefon, kinematograf, pojistku, žárovku, akumulátor, dynamo a elektroměr. Ovšem Bell, Lumier i Edison byli rychlejší. Uspěje až s dvoudílnými plavkami.

Radnice

Novorenesanční budova radnice z let 1888 – 1893 učarovala nejednomu filmaři. Obdivovat ji můžete v seriálu My všichni školou povinní. Ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále se radnice stala místem sňatku Jana Dítěte (Ivan Barnev) a Lízy (Julia Jentsch), pohled na Divadlo F. X. Šaldy jako na hraniční zónu mezi ruskou a americkou částí města se divákovi naskytl ve filmu 3 sezóny v Pekle o extravagantním mladém muži, který v dobách sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné lásky, vášně, vzpoury i nenávisti. Pohled na i za radnici se ukáže i v detektivním seriálu Dobrodružství kriminalistiky - v díle Bertillonáž (scéna s kamelotem a scéna, když anarchista Ravachol nastraží výbušninu do kočáru).  

Hlavní nádraží

Na nádraží začíná svou „kariéru“ mladý Jan Dítě prodejem párků ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Nádraží, přetvořené do filmu jako nádraží ve Vídni, se objevuje i ve filmu 3 sezóny v Pekle. Tragickou scénu zažívá nádraží, když se stává místem, odkud Němci deportují židy do koncentračního tábora v Terezíně. Takový osud potkává i rodinu Orensteinových  s malou Klárkou ve filmu Poslední cyklista a doktora Blaua (Martin Huba) ve filmu Krev Zmizelého.  Právě po jeho návratu z tábora má být pro změnu Helga (Vilma Cibulková) deportována do Říše.

 

 


Příloha

Fotogalerie

Liberecké nádraží, autor: Milan Drahoňovský

Liberecké nádraží

 
Severočeské muzeum, autor: Milan Drahoňovský

Severočeské muzeum

 
Harcov - přehrada, autor: Milan Drahoňovský

Harcov - přehrada