Mikroregion Pojizeří

Za pohádkou do Lužických hor

Hamr na Jezeře, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Trampoty, peklo, daně, loupežníci, chamtiví pánové. Takoví jsou hrdinové výletu, ale nebojte, každé zlo, neřest a potíže jsou po zásluze potrestány a na vás čeká cyklovýlet plný zámků, rybníků, skal i zážitků.

ZÁMEK LEMBERK

Zámek Lemberk patří k oblíbeným místům filmařů, a to zejména novodobých pohádek.  Většina zámeckých scén z pohádky Tajemství staré bambitky se odehrávají právě zde. A tak zatímco princ Jakub v podání Tomáše Kluse, který „by s tím ženěním tak deset, dvacet let počkal“, na trhu poznává mladou hrnčířku Aničku, dceru Matěje – známého loupežníka Karaby, královští rádcové Lorenc a Ferenc vymýšlí nové daně pro poddané. „Daně, jo daně“ je heslem jejich a skvěle je ztvárnili Miroslav Vladyka a Jiří Lábus. Venkovní scéna, kdy Anička převlečená za loupežníka Karabu přepadne prince Jakuba, se odehrává nedaleko – na Bílých kamenech (Sloních skalách) u Jítravy.

Podobné téma o snaze ožebračit a ovládnout království má i ministr (Jiří Lábus) v pohádce Čert ví proč, který se dokonce spojí s Luciferem a peklem. Ale že i pekelný úpis se dá přelstít nakonec zjistí princ Filip (Štěpán Kubišta), osvobodí nejen princeznu Aničku (Táňa Pauhofová), ale i celé království. Scény z královského sálu se natáčely v rytířském sále na zámku Lemberk a v kapli sv. Barbory na Grabštejně, venkovní skalní scény byly zasazeny do oblasti Kokořínska.

HAMR NA JEZEŘE

„Vyhlídko. Přihrň mi to tady“. Gustav Anděl, revizor pražských elektrických drah v podání Jaroslava Marvana, je poslán na prázdninovou rekreaci do hotelu Jezerka  na Hamru na Jezeře a přes první neshody, kdy v každém vidí "černého pasažéra", poznává, že všichni lidé nejsou stejní a pomalu se začíná s ostatními přátelit. A to i právě s Bohoušem Vyhlídkou (Josef Kemr), který mu se svým violloncellem lezl na nervy nejvíce. Hamerské jezero láká na pohodovou letní dovolenou i v současnosti. Mimochodem, i skluzavka, která je vidět ve filmu, se tu pořád nachází.

PRŮRVA PLOUČNICE

Každé zlo je nakonec potrestáno a skončí v pekle. Takový je příběh pohádky Z pekla štěstí 2, která si pro svůj jeden záběr vybrala i magickou a tajuplnou Průrvu Ploučnice, které se říká i Pekelný jícen. Pamatujete na scénu, kdy zlá Dora (Dana Morávková) nepomůže na skalách své sestře – nyní již královně Markýtce (Michaela Kuklová)? Ta z vysokých skal spadne právě do průrvy, kterou se pak brodí. Průrva je podzemním náhonem bývalého hamru. Svojí délkou 150 m a výškou tunelu 6 m se jedná o velmi pozoruhodné dílo. Do průrvy je svedena celá vodnatá říčka Ploučnice, která protéká asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami.

Ještě lépe je Průrva vidět v pohádce Princezna a písař, ve které královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) prchají před urozeným panem Dietrichem (Maroš Kramár). No řekněte, nemáte také chuť ji sjet na lodi?

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Potom, co se úředník bytového úřadu v Praze pan Tříška (Saša Rašilov) jednoho dne ze své práce nervově zhroutí, ho lékař pošle na okamžitou dovolenou a hned po ní do důchodu. Tříškova rodina – žena a pět dětí – je jen pro. Cestují vlakem do pohraničního městečka Strmín (železniční nádraží je v Kunraticích ve Cvikově, v současné době už není provozováno a chátrá)) do penzionu Harmonie.  A po všech peripetiích čeká nervově labilního pana Tříšku tak čeká vysoce účinná léčba fyzickou prací na žních, které se odehrávají ve filmu ve vesnici Hůrka (ve skutečnosti v Jetřichovicích).


Příloha

Fotogalerie

Hamr na Jezeře, autor: Milan Drahoňovský

Hamr na Jezeře

 
Průrva Ploučnice, autor: Milan Drahoňovský

Průrva Ploučnice

 
Lemberk, autor: Milan Drahoňovský

Lemberk

 
Jablonné v Podještědí, autor: Milan Drahoňovský

Jablonné v Podještědí