Mikroregion Pojizeří

Na kole za Krasomilou

cesta na Polevsko, autor: Eva Hornová

Lužické hory a Žitavské hory

Tento projekt je podpořen Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa v rámci projektu Ještěd ve filmu, r.č. ERN - 0205-CZ-23.05.2016 Necelých 14 km stačí, abyste si na chvíli připadali jako král Miroslav a princezna Krasomila, dětské hvězdy filmu Jak se točí Rozmarýny nebo psycholožka Doubravka a traktorista Honza Macháček. Nevěříte? Nasedněte na kolo a objeďte místa, kde na vás dýchne léto, slunce a pohoda.

PANSKÁ SKÁLA

„Našli, moji rádcové, našli?“ Touto větou se ptá starý král v podání Stanislava Neumanna po své dceři – pyšné princezně Krasomile, kterou hraje Alena Vránová. Najít ji však nemohli, je totiž na útěku se zahradníkem – králem Miroslavem z Půlnočního království do Miroslavovy země. Král Miroslav, kterého ztvárnil Miroslav Ráž, se se svou, v tu chvíli již napravenou a ne pyšnou princeznou Krasomilou, ukrývá za čedičovými varhany na Práchni u Kamenického Šenova. Ostatně i další některé exteriéry z filmu jsou nedaleko – Dolský mlýn blízko Jetřichovic, kde bydleli staří mlynáři, hranice Miroslavovy země v Rynarticích nebo alej, po které schází Miroslav s Krasomilou do vesnice, se nachází mezi Dlouhým mostem a Vescem u Liberce.

KAMENICKÝ ŠENOV – KOUPALIŠTĚ

Láska, nebe, peklo, ráj. To se zpívá v dětském filmu „Jak se točí rozmarýny“, když přijíždí štáb režisérky Bonžůrky (Iva Janžurová) s dětmi do Jablonného v Podještědí alias Veveří. Jejich útočištěm se stal zámek Nový Falkenburk, ve kterém se nyní nachází dětský domov, a i jeho okolí posloužilo pro několik záběrů. Na vlastní kůži si můžete zkusit, jak se jim plavalo při kloboukovém závodě, který se odehrál na koupališti v Kamenickém Šenově. Místní kluci – Veveřáci se posmívají Rozmarýnině holé hlavě a filmoví kluci je za to shodí do vody. Radost i zklamání prožívá malá Rozmarýna v podání Pavly Mourkové i v dalších místech zdejšího regionu. Při závěrečné scéně natáčení se můžete kochat vrcholem Klíč (759 m n. m.) nebo zahlédnout věž barokního kostela Nejsvětější Trojice v Polevsku.

CESTA NA POLEVSKO

„Já znám všechny krávy ve vokolí. Ale vás jsem tady ještě neviděl“. Legendární věta, kterou říká Jaromír Hanzlík jako pasák krav mladé psycholožce Doubravce v podání Daniely Kolářové na začátku filmu Léto s kovbojem.  Rybník, ve kterém se Doubravka koupe, není v Libereckém kraji, ale divák, stejně jako turista se může hned v úvodních titulcích a následující scéně pokochat vrcholky Lužických hor. Ovčácký vrch, Lipka, Šenovský vrch jsou vrcholy, které vidíte ze silnice vedoucí z Práchně na Prysk. Ocitnete se ve scéně, při níž Doubravka volá na Honzu se slovy „ahooooj, kovboji“ a ten ji zve večer k tůni…

Tento projekt je podpořen Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa v rámci projektu "Ještěd ve filmu", r.č. ERN - 0205-CZ-23.05.2016

Příloha

Fotogalerie

Kamenický Šenov, autor: Milan Drahoňovský

Kamenický Šenov

 
Panská skála, autor: Milan Drahoňovský

Panská skála

 
cesta na Polevsko, autor: Eva Hornová

cesta na Polevsko