Mikroregion Pojizeří

Klokočskými skalami na Malou Skálu

Klokočské průchody, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Vydejte se na středně náročný pěší výlet o délce 15 km, který vás zavede do Klokočských skal přes zříceninu hradu Rotštejn až na Malou Skálu.

Itinerář: 
TurnovPrůchody (6 km) – Rotštejn (7 km) – Koberovy (11 km) – Malá Skála (15 km)

Popis trasy:

Z turnovského náměstí Českého ráje se vydáte Skálovou ulicí kolem Muzea Českého ráje až k rozcestí v Rývových sadech. Odtud pokračujte po červené značce, stezce nazvané po historiku J. V. Šimákovi, která vás dovede až k Průchodům, skalní průrvě, kterou se dá sestoupit do obce Klokočí.

Vydejte se dál podél skalní hrany po žluté značce, která střídavě klesá a stoupá po schodech mezi skalami až ke zřícenině hradu Rotštejn. Na Rotštejně najdete např. hradní sklepení, kam ve filmu "Přijela k nám pouť" za mříže zavřeli malého Pelého, aby neohrozil fotbalový zápas. Když se od hradu vydáte na malý průzkum do blízkých Klokočských skal, najdete i cestu, po které děti ve filmu k hradu šly. U hradu Rotštejn se také nachází vstup do pekla známý z pohádky „S čerty nejsou žerty“.

Z Rotštejna pokračujte po modré turistické značce až na Malou Skálu, nebo se můžete z Koberov vydat po červené do Besedic a obejít alespoň část okruhu Dr. Eduarda Beneše, který prochází skalními bludišti na svazích vrchu Sokola. Odtud sestoupíte po červené na Malou Skálu.

Možnost návratu: z Malé Skály vlakem do Turnova, nebo pěšky po stezce GW Jizera.