Mikroregion Pojizeří

Zavítejte do Chrastavy – půvabného městečka malířů a významných památek

Město Chrastava - radnice a mariánské sousoší, autor: Compedium, s.r.o.

Lužické hory a Žitavské hory

Město Chrastava leží na soutoku řek Jeřice a Nisy v tzv. Trojzemí – tedy nedaleko místa, kde se stýkají hranice tří sousedních států – České republiky, Německa a Polska. Půvabné okolí, masivy Jizerských a Lužických hor, Ještědský hřeben a blízkost krajského města Liberec řadí Chrastavu mezi vhodné výchozí body pro turistiku, cykloturistiku nebo pobyty za poznáním severních Čech.

Chrastava má řadu významných historických památek. Na náměstí 1. máje vás zaujme budova radnice, pocházející z roku 1646, dále objekt dnešního informačního střediska a muzea, který býval kdysi měšťanským domem a byl vybudován v 1. polovině 17. století. Na zdejším náměstí uvidíte také kamennou městskou kašnu, která pochází z roku 1707 a zrestaurována byla v roce 2010, a barokní mariánské sousoší (morový sloup) byl postaven v roce 1732 a jeho autorem je jeden z žáků Matyáše Brauna.  Byl pořízen z darů, které věnovali z vděčnosti lidé, kteří přežili epidemii moru.

Chrastava – město malířů

Chrastava je také rodištěm několika významných malířů, z nichž nejvýznamnějším byl Josef von Führich (1800 – 1876), který tvořil převážně oltářní obrazy. Jeho hrázděný rodný dům je nejen typickou stavbou v této části pohraničí, ale dnes slouží jako obrazárna chrastavských malířů (Führich, Kandler, Kratzmann, Site a další). Několik památných chráněných hrázděných staveb, charakteristických pro toto pohraniční území, se dochovalo z konce 18. století a nacházejí se v Pobřežní ulici.

Kostel sv. Vavřince

Dominantou města Chrastavy je katolický kostel zasvěcený sv. Vavřinci, jehož historie sahá až do 14. století. Jeho současná novogotická podoba pochází z přestavby v letech 1866 – 1868. Interiér je bohatě vyzdobený, najdete tu i oltářní obraz „Madona v zeleném loubí“, který daroval malíř Josef Führich svému rodnému městu. Kostel dnes slouží k pravidelným mším a občasným koncertům.

Hasičské muzeum

V roce 1997 vzniklo úsilím členů místního hasičského sboru Muzeum historické hasičské techniky. Objekt muzea býval v 18. století a prošel celkovou rekonstrukcí. Dnes je chrastavské muzeum hasičské techniky druhým největším tohoto druhu v České republice. Expozice obsahuje více než šedesát koněspřežných i motorových stříkaček. Unikátem je např. dřevěná stříkačka z roku 1778, tažená lidskou silou, nebo požární kanón, kterým se kdysi vyhlašoval poplach. Dále je zde sbírka menších hasebních pomůcek a potřeb, hasičských uniforem, hasicích přístrojů, diplomů a vyznamenání. 

Fotogalerie

Město Chrastava - radnice a mariánské sousoší, autor: Compedium, s.r.o.

Město Chrastava - radnice a mariánské sousoší

 
Město Chrastava - kostel sv. Vavřince, autor: Město Chrastava

Město Chrastava - kostel sv. Vavřince

 
Město Chrastava - Führichův dům, autor: Město Chrastava

Město Chrastava - Führichův dům

 
Hasičské  muzeum s parkem, autor: Město Chrastava - zaslalo IC Chrastava

Hasičské muzeum s parkem

 
Führichův dům s parkem, autor: Město Chrastava - zaslalo IC Chrastava

Führichův dům s parkem