Mikroregion Pojizeří

Za Rumcajsem do Jičína a do Prachovských skal

Rumcajsova rodinka

Český ráj

Jičín

Středně náročný pěší výlet, který vás zavede do pohádkového Jičína, jeho okolí a do nejznámější přírodní rezervace, do Prachovských skal.

Jičín – modrá Kbelnice (2,6 km) – modrá Brada (4,3 km) – modrá Prachov (7 km) – případně vstup do skal u Turistické chaty (Horní Lochov) – žlutá Holín (9,6 km) – červená Jičín (12,3 km) 

Okruhy Prachovskými skalami 6–8 km, náročné (úzká místa, schody), nebo možnost bezbariérového výletu 4 km. 

Město Jičín má svůj naprosto svébytný fenomén, a tím jsou kreslené pohádky natočené na motivy legendárního spisovatele V. Čtvrtka s postavami Rumcajse a jeho rodiny, které geniálně ztvárnil výtvarník Radek Pilař. Za loupežnickou rodinou se můžete v Jičíně vydat například do galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře, kde se děti mohou hravou formou seznámit s pohádkovými postavičkami. 

V ulici Pod Koštofránkem zase můžete navštívit známou Rumcajsovu ševcovnu. Z Jičína se vydejte po modré značce přes obce Kbelnice a Rybníček-Brada. Pod vrcholem Brada najdete Rumcajsovu jeskyni. Za vesnicí můžete využít zelenou značku (souběžná trasa), která vás dovede přes vrchol Přivýšinu s vyhlídkou Václava Čtvrtka do Prachova. Odtud můžete pokračovat do Prachovských skal. Po prohlídce skal se vrátíte do Prachova a přes Holín zpět do Jičína. 

Zajímavosti na trase, další filmografie: 

Město Jičín 
Městské informační centrum, městská památková rezervace, Regionální muzeum a galerie v Jičíně – Muzeum hry, Valdická brána, židovská synagoga. 

Vrch Brada 
Odpočinkové a vyhlídkové místo nad vsí Brada. 

Prachovské skály 
Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším skalním oblastem České republiky. Natáčela se zde např. „Malá mořská víla“ (scéna na prahu Císařské chodby, kdy otec – Radovan Lukavský – přemlouvá na nejhlubším místě „vodní říše“ svou dceru, že podmořský život je lepší než pozemský) a po mnoha letech se jen o pár metrů vedle natáčela scéna z filmu „Hellboy“. Oblast Lahole zase posloužila scéně z filmu „Van Helsing“, kdy upíři nalétávají na kočár s osmispřežím. 

Další filmy a pohádky spojené s trasou výletu: 

Malá mořská víla 

Pohlaď Kočce uši 

Hellboy 

Van Helsing 


Příloha

Fotogalerie

Ševcovna - Rumcajs

Ševcovna - Rumcajs

 
Prachovské skály

Prachovské skály

 
Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

 
Rumcajsova rodinka s návštěvníky

Rumcajsova rodinka s návštěvníky