Mikroregion Pojizeří

Polské Podkrkonoší

vodopád říčky Podgórnej v Przesiece, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

V polském Podkrkonoší je mnoho malebných vesnic, ve kterých se zachovaly roubené domy. Začněte od Staniszowa. Po prohlídce obranného kostelíku vyjděte na žulový kopec Witosza. Jsou zde štěrbinové jeskyně a nádherná vyhlídka na Krkonoše a Wzgórza Łomnickie (Lomnické kopce).

O kousek dál, na úpatí hory Grabowiec (784 m n. m), která ční nad přehradou Sosnówka, se nachází kaple sv. Anny a u ní „dobrý pramen“. Odtud je pěkně vidět, jak je celá přehrada zvaná též „krkonošské moře“ citlivě zakomponována do horské krajiny. Když se budete toulat po úpatí polských Krkonoš kolem domků v obci Podgórzyn, vydejte se k nedalekému vodopádu říčky Podgórnej. Odpoledne navštivte město Kowary a blízké podzemní chodby dochované po těžbě vzácných rud.


Podgórzyn je obec přitažlivá řadou rekreačních středisek se sítí více než 80 kilometrů značených turistických stezek. Aktivního návštěvníka uspokojí možnosti cyklistiky nebo jízdy na koni. Zdejší příroda a její členitost v okolí vodních zdrojů je rozmanitá. Zdejší upravené přístupové cesty jsou velmi vhodné ke krátkým výletům. Jednou z nich je procházka k vodopádu říčky Podgórnej v Przesiece (wodospad rzeki Podgórnej).Je největší atrakcí tohoto horského střediska. Voda tu padá ve třech kaskádách o výšce 10 metrů do malého skalního kaňonu. Zákoutí můžete obdivovat z můstku, který je postaven kousek pod ním.

Původní hornické město Kowary má historickou městskou zástavbu. Nejkrásnější a zároveň nejcennější částí jádra města je ulice 1 Maja od farního kostela ke klasicistní radnici. Najdeme zde měšťanské domy z přelomu 18. a 19. stol. Kowary byly původně hornickou osadou, těžily se zde železné rudy. Mezi řadou historických památek lze připomenout goticko - barokní kostel, barokní kapli sv. Anny z 18. století, barokní most se sochou sv. Jana Nepomuckého a Muzeum historie.

Kowarské štoly - Poklad Valonu (Sztolnie Kowary), ul. Podgórze 55. Přírodní bohatství Západních Sudet lákalo zlatokopy už v raném středověku. Z jihu a ze západu přicházeli do Slezska lidé, kterým se říkalo Valoni nebo Valonové. Ti uměli odhalovat v Zemi její tajemství. I vy se přijďte podívat - kowarské železné a uranové doly jsou k vidění v podzemí v průzkumných štolách v délce 1200 metrů. Nachází se v horní části Kowar asi 5 km od centra města. Doporučujeme teplé oblečení. Doba prohlídky trvá zhruba hodinu. Na závěr výletu po stezce kowarských horníků zveme k návratu do centra Kowar.

Radonové inhalatorium (Inhalatorium Radonowe) v Kowarech. Kowarské Inhalatorium je jediné v Polsku. Ve světě je pouze pět podzemních inhalatorií využívajících radon podle požadavků speleoterapie. Pacienti dýchají chladný a vlhký vzduch, prostý znečištění a alergenů, obsahující nevelké množství radonu, který podporuje léčbu řady onemocnění.

Park miniatur historických památek Dolního Slezska (Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska), ul. Zamkowa 9, je jednou z největších turistických atrakcí této lokality. Na poměrně malé ploše si budete mezi brilantně a nápaditě vytvořenými modely a zmenšeninami skutečných paláců v měřítku 1:25, architektonických klenotů Dolního Slezska a zámků z českých Krkonoš, z Jilemnice a Vrchlabí, vsazenými do uměle zbudované krajiny a přírodního prostředí, připadat jako Gulliver v říši Liliputánů. Vystaveny jsou v exteriéru i v prostorné hale.

Fotogalerie

vodopád říčky Podgórnej v Przesiece, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

vodopád říčky Podgórnej v Przesiece

 
Park Miniatur v Kowarech, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Park Miniatur v Kowarech

 
Park Miniatur v Kowarech, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Park Miniatur v Kowarech