Mikroregion Pojizeří

Expozice Jiří Kroha a Výstavní síň

Expozice

Polabí

Husovo náměstí 41
Benátky nad Jizerou, 294 71

Telefon: +420 326 316 102
Web: www.is.benatky.cz, https://www.facebook.com/expozicejirikroha/?fref=ts

Permanentní Expozice představuje významnou osobnost architekta Jiřího Krohy a Výstavní síň se zaměřuje na jednoroční výstavy současného umění.

27. září 2014 byla slavnostně otevřena starostou města Benátky nad Jizerou Jaroslavem Králem Expozice Jiřího Krohy a Výstavní síň v prvním patře bývalého Okresního domu a muzea (1927) na Husově náměstí 41, za přítomnosti iniciátorky záměru Ireny Jůzové, české sochařky a dcery Jiřího Krohy paní Sylvy Šantavé a kusthistorika, teoretika prof.Tomáše Vlčka.

Permanentní expozice představuje především historii výstavby bývalého Okresním domu a muzea (1927) a připomíná významnou osobnost, architekta Jiřího Krohy, který dům navrhl. Jiří Kroha byl nejen významným českým architektem a teoretikem, který působil v mladoboleslavském kraji, kde zanechal řadu nadčasových a avantgardních staveb, ale i scénickým výtvarníkem, malířem a sochařem. 

Součástí Expozice Jiřího Krohy jsou krátké videoprojekce Petra Jedináka, které představují slavné stavby Mladoboleslavska a rozmanitou, ne jen výhradně architektonickou polohu jeho tvorby. Zajímavostí je i několik osobních předmětů Jiřího Krohy, které do expozice věnovala jeho dcera Sylva Šantavá.

Návštěvníkovi se v místnosti s atypickým kulatým oknem a terasou skýtá nádherný výhled směrem na revitalizované Husovo náměstí a v expozici se setká v souvislosti s historií domu s jeho dobovými fotografiemi, dokumenty a architektonickými plány různých variant podoby budoucí stavby. 

Souběžně s Expozicí Jiřího Krohy byla návštěvníkům zpřístupněna nová Výstavní síň pro jednoroční tematické výstavy zaměřené na současné umění, které kurátorsky připravuje doc.MgA Irena Jůzová, česká sochařka, která od roku 2001 působí v Benátkách nad Jizerou

V období 29.9. 2014 – 31.8.2015 se uskutečnila výstava 850 stupňů Celsia, která  představila ojedinělé velkoformátové smalty (2,5m x 1,5m), které vznikly v ostravských Vítkovicích. Ostrava je jedním z pouhých 3 technicky způsobilých míst na světě, kde lze takovýto formát realizovat. Díla, která byla vystavena realizovala autorka v rámci stipendijního týdenního workshopu SMALT ART VÍTKOVICE 2013.

Od 27.9.2015 – 31.8.2016 byla přístupna návštěvníkům výstava Kolem nás v nás představující unikátní  objekty, které vznikly v laboratořích Katedry netkaných textilií Technické univerzity v Liberci technologií  elektrospinningu. Na výstavě bylo možné vidět i doprovodné velkoformátové malby na plátně, kresby a videofilm, zaznamenávající vznik díla rodícího se pod NanospideremIrena Jůzová uplatňuje svůj dlouhodobý zájem o nehmatatelné materiály, jako výrazové prostředky účastí v mezioborovém mezinárodním projektu propojujícím umění, vědu a technologie -  ISWA, jehož  cílem je uměleckými prostředky přibližovat divákům fascinující proces právě se rodících vědeckých teorií, poznatků a záznamů z tohoto pro laika tajemného a exotického prostoru.

Od 30.9. 2017 - 31.8. 2018
Claudie Resner — Love — Krohův dům(1927), Benátky nad Jizerou
Glittry a motiv tajemného kruhu.
Claudie Resner se rozhodla představit svou nejnovější práci s ohledem na materiály, které
používá. Po nanotechnologiích a transparentních plastech se zaměřila na glittry, drobné kousky
blyštivé hmoty, z nichž vytváří obrazy, či spíše objekty na stěnu. Glittry odrážejí světlo jako malá
zrcadla, přehršel blyštivých plošek zmnožuje světlo přítomné v tomto světě a může vytvářet
iluzi, sen a zdání. Glittry jsou příznakem pro lehkost bytí, požitek, vzrušení, třpyt je trik,
rozptýlení. Glittry jako písek převzácného času mohou občas odhalovat frekvenční obrazce,
které do našeho světa vnášejí hádanky, tajemství a úvahy nad tím, jak tento svět funguje a co ho
přesahuje. Celoroční výstavu,která potrvá do 31. 8. 2018 bude doprovázet řada komentovaných
prohlídek s autorkou,workshopů pro děti a přednášek pro veřejnost. Spolu s výstavou je možné
se objednat na prohlídku permanentní Expozice Jiřího Krohy, významného architekta, který
Bývalý okresní dům a muzeum postavil v roce 1927.
Informace a objednávky pro zájemce jsou k dispozici v Informačním centru na tel. č. 326 316 102
a na webových stránkách www.is.benátky.cz.
Martina Vítková, historička a teoretička
(kurátorka Musea Kampa — Nadace Jana a Medy Mládkových)

Otevírací doba

Květen - Září So 9:00 - 11:30
13:00 - 15:00
I nadále probíhají komentované prohlídky s iniciátorkou výstavy - doc. Irenou Jůzovou. Více informací na telefonním čísle: 326 316 102.

Fotogalerie

Expozice

Expozice

 
Expozice

Expozice

 
Expozice

Expozice

 
Expozice

Expozice

 
Expozice

Expozice