Mikroregion Pojizeří

Pec pod Sněžkou - Pod nejvyšší horou zažijete dobrodružství

Důl Kovárna, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Pec pod Sněžkou je ideálním místem pro výlet na nejvyšší horu České republiky. Její nitro však roky ukrývalo tajemství, které je nyní, díky snaze několika jednotlivců České speleologické společnosti Albeřice, přístupné veřejnosti.

V nitru hory Sněžky spatříte „ukryté poklady“ a překvapí vás, jak velké prostory po těžbě železa, arzenu a mědi horníci zanechali. Vstup do důlního díla je u bývalé boudy Kovárna v Obřím dole. Z centra Pece pod Sněžkou je to pěšky asi půldruhé hodiny. Pro vaši exkurzi je nutné si předem rezervovat termín. Podrobnosti objednávky, vstupenky a další informace získáte v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou.

Pitná voda ve výšce 1603 metrů nad mořem

Vodu na Sněžku zpočátku vynášelo dvanáct nosičů ze Zlatého pramene vyvěrajícího přibližně 300 metrů za Obří boudou. V zimě rozpouštěli sníh. V roce 1912 nechal hrabě Rudolf Czernin Morzin vybudovat pro vrchol Sněžky vodárnu a vodovod. Voda byla jímána pomocí drenáží do tří nádrží. Odtud z výšky 150 metrů tekla 50 mm potrubím do Peltonovy turbíny. S tou bylo spojeno vertikální pístové čerpadlo, které hnalo vodu 40 mm trubkami do 3000 litrové nádrže v podkroví České boudy. Tímto způsobem se dařilo dopravit na Sněžku 2–4 tisíce litrů vody denně. Trkač, jak se tato vodárna označuje, zůstává významnou technickou památkou. Můžete k němu dojít také z Pece pod Sněžkou.

Fotogalerie

Důl Kovárna, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Důl Kovárna

 
Důl Kovárna, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Důl Kovárna

 
Trkač, autor: Dáša Palátková

Trkač

 
Důl Kovárna, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Důl Kovárna