Mikroregion Pojizeří

Krkonošemi na kole s dětmi

Děti na kole, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Telefon: +420 499 405 744
E-mail: info@krkonose.eu
Web: www.krkonose.eu

Krkonoše jsou rájem pro cyklisty. Stovky kilometrů vyznačených cykloturistických tras nabízejí výhledy na panorama hor. Chcete přijet do Krkonoš i s malými dětmi a přesto si užít cyklistiky? Žádný problém! Přinášíme vám tipy na cyklostezky a cyklotrasy, které zvládne celá rodina, ať už šlapou děti samy, nebo se vezou ve vozíku za vaším kolem. Vedou nenáročným terénem a po zpevněných trasách, přesto vám ale nabídnou návštěvu zajímavých míst.

Cyklotrasa 2A – K Mumlavským vodopádům

Harrachov

Cyklotrasa 2A začíná v Harrachově (Nový Svět) u muzea Skla a vede k Mumlavskému vodopádu. Trasa je dlouhá 3 km a vede po asfaltovém povrchu. Pokud cestou na chvíli sesednete z kola, můžete si (nebo spíše vaše ratolesti) projít i Liščí stezku plnou dobrodružství.

Cyklotrasa č. 21 – Obří Důl

Pec pod Sněžkou

Na Sněžku se sice s kolem nedostanete, dojet ale můžete do Obřího Dolu – jednoho z divů Krkonoš. Průběh trasy: Ekologická expozice a informační centrum Správy KRNAP (Pec pod Sněžkou) - trasa 21 s modrou tur. značkou, chata Betyna, Bouda pod Sněžkou, kaplička - Expozice zemních lavin, zpět do Pece.
Trasa měří 4 km a vede po asfaltovém a zpevněném povrchu.

Cyklotrasa č. 14 – Labský Důl

Špindlerův Mlýn

Labský důl je skalnaté údolí ledovcového původu, nacházející se  mezi Dívčími lávkami, Labskou loukou a okolo toku Labe. Je asi 8 km dlouhý, na kole však můžete dojet pouze na jeho začátek.

Průběh trasy: Dolní stanice lanovky Medvědín - souběžně s modrou tur. značkou na začátek Labského dolu. Stejnou cestou se vrátíte zpět do Špindlerova Mlýn.

Trasa kopíruje tok Labe, je celá asfaltová a měří 8 km.

Cyklotrasa č. 16 – Podél Bílého Labe

Špindlerův Mlýn

Nenáročná trasa začíná u informačního střediska Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Vede přes Dívčí lávky, směrem na Boudu u Bílého Labe. Hladký asfaltový povrch mohou využít nejen cyklisté, ale také rodiny s kočárky nebo vozíčkáři. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Na trase je odpočinkové místo uprostřed lesa nazvané Svoz. Je vybaveno hřištěm, pískovištěm, naučnými tabulemi, srubem, ohništěm s připraveným dřevem a vyhovuje potřebám vozíčkářů.

Cesta obklopená příkrými svahy vede podél ubíhající a čeřící se vody Bílého Labe. Měří v jednom směru cca 2,5 km.


Cyklotrasa č.10A – Z Rovinky na Žalý

Benecko

Rovinka je horské sedlo a významné rozcestí v Krkonoších. Cyklotrasa č 10A vás odsud dovede přes Přední Žalý, rozhlednu Žalý až na Benecko. Pojedete skoro celou dobu z kopce a po zpevněných cestách. Jedná se tedy o nenáročný výlet, který můžete spojit s výstupem na nejstarší kamennou rozhlednu v Krkonoších.

Délka trasy je 6 km.

Cyklotrasa č. 11 – Z Rovinky do Špindlerova Mlýna

Benecko  

Pokud jezdíte raději alespoň trochu do kopce, zvolte z Rovinky opačný směr a vydejte se do Špindlerova Mlýna.

Průběh trasy: Rovinka - cyklotrasa č. 11 současně se zelenou tur. značkou, Labská (Krausovy boudy) , Bedřichov (Špindlerův Mlýn).

Délka trasy je 5,5 km a vede po asfaltovém povrchu. 

Cyklotrasa Vrchlabí – Lánov

Vrchlabí

Trasa vede podél silnice první třídy I/16 z Vrchlabí na Trutnov. Vedle zmíněné silnice se nachází 2 metry široká asfaltová cesta, vhodná jak pro krátké rodinné výlety na kole, tak pro jízdu na kolečkových bruslích. Cestou budete míjet letiště Vrchlabí, které celoročně nabízí vyhlídkové lety, nebo Euro – Air Camp - v místním bazénku se můžete příjemně osvěžit.

Trasa má minimální převýšení, délka je 2 km.

Z Vrchlabí a zpět přes Žalý a Benecko

Vrchlabí

Vyjíždíme z parkoviště v Herlíkovicích, které je celoročně zdarma, ke čtyřsedačkové lanovce na Žalý. Lanovkou se vyvezeme cca o 500 výškových metrů výše na Žalý, kde můžeme navštívit kamennou rozhlednu a restauraci. Dále se vydáme po cyklotrase č.10A přes Zadní Žalý na Benecko s krásným výhledem do kraje. Můžeme spatřit Ještěd, Ralsko, Bezděz, Trosky a mnoho dalších monumentů. U hotelu Kubát odbočíte vlevo po silnici na Vrchlabí. Po 3 km klesání přijedeme na Křížovky, odkud pojedeme po cyklotrase č.10 přes Kněžice do Vrchlabí a zpět na parkoviště do Herlíkovic.

Délka trasy je cca 8 km.

Černodolský sjezd

Janské Lázně

Kabinová lanovka z Janských Lázní vás dopraví na Černou horu. Nedaleko horní stanice lanovky narazíte na cyklotrasu KRNAP č. 19A. Odbočíte vpravo a kolem Černé boudy dojedete k cyklotrase KRNAP č. 1B. V prudkém svahu u naučné stezky Černohorské rašeliniště respektujte značení a sesedněte z kola. Po této cyklotrase se dostanete na rozcestí Pod Kolínskou boudou a odbočíte vlevo na Luční svážnici, ke které se záhy připojí cyklotrasa KRNAP č. 19B. Po ní sjedete k rozcestí Údolí Čisté, kde odbočíte vlevo na cyklotrasu KRNAP č. 1E. Po proudu potoka Čisté sjedete do Černého Dolu. 

Délka této trasy je 9 km.

Fotogalerie

Mumlavský vodopád, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Mumlavský vodopád

 
Cyklotrasa Lánov  - Vrchlabí, autor: VIC Lánov

Cyklotrasa Lánov - Vrchlabí

 
Rodina na kole, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Rodina na kole

 
Rozhledna Žalý, autor: Petra Zítková

Rozhledna Žalý