Mikroregion Pojizeří

Přijeďte se vyluftovat na Benecko – do Vzdušných lázní v Krkonoších

Benecko, autor: Miroslava Chaloupská

Krkonoše

Benecko 200, 512 37

Telefon: +420 481 582 606
E-mail: info-flora@benecko.com
Web: www.benecko.info

Benecko se díky své unikátní poloze okolo 900 m n. m. nachází většinu roku nad úrovní smogového mraku, a zaručuje tak nejenom čistý a voňavý vzduch, ale i nejvíce slunečných dnů v roce. Výhledem do údolí budete doslova překvapeni. Při vyjasnění uvidíte daleké Trosky, liberecký Ještěd a další až stokilometrové výhledy. A co teprve, když si uděláte procházku na nedalekou kamennou rozhlednu Žalý.

Klimatická terapie na Benecku vás příjemně občerství – proto je nazýváno Vzdušnými lázněmi v Krkonoších. Vyzkoušejte sami jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších.

Lufťákova stezka

Už jste slyšeli o převratném luftování na Benecku? Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch na Benecku, a bystří si tak své smysly. Totiž okysličený mozek lépe myslí! O spojení kvalitního vzduchu a zábavy se můžete přesvědčit na 1,6 km dlouhé lufťákově stezce, na které na vás čekají zajímavé zastávky. Máte rádi hádanky? Pohyb je váš kamarád? Nemusíte být olympionik ani Einstein, naši stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví. 

Na trase na Vás čekají zastávky „mapa, lufťákova flotila, drž partu, bylo nás pět, koule v háji, lufťák hledá SuperStar“. 

A až to všechno projdete, skočte si do Infocentra Flora nebo hotelu Skalka pro diplom a samolepku s lufťákem. Stačí jen zodpovědět kvízovou otázku a hned z vás bude diplomovaný lufťák.

A jak to s tím luftováním funguje doopravdy? Podívejte se na video...

Výstup k rozhledně Žalý

Navštivte jedinou rozhlednu v Krkonoších, ze které za příznivého počasí uvidíte neopakovatelný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí.

Z centrálního parkoviště na Benecku 800 m n. m. (u hotelu Skalka) se nejprve po červené vydáte do kopce po zpevněné cestě směrem k hotelu Kubát 880 m n. m. Opouštíte hlavní silnici  a souběžně s ní pokračujete k hotelu Zlatá Vyhlídka. Odtud už vás čeká výstup na Přední Žalý  1019 m n. m.  k turisticky oblíbené rozhledně. Z ochozu původní (později rekonstruované) 18 m vysoké stavby hraběte Harracha můžete v případě příznivého počasí spatřit nejen vrcholky západních Krkonoš, nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale i dominanty blízkého podhůří. Přilehlá roubená chata nabízí občerstvení a základní suvenýry. Po zaslouženém odpočinku vás čeká převážně pohodový sestup přes Zadní Žalý 1036 m n. m., před odbočkou doprava do lesa opustíte červené turistické značení a jdete stále rovně po široké cestě z kopce dolů až k hotelu Žalý. Po žluté se vrátíte na hlavní silnici a odtud po modré zpět na parkoviště 800 m n. m.

Délka trasy: cca 6 km

Více informací a výčet dalších aktivit najdete ZDE.

Fotogalerie

Benecko - centrum, autor: Miroslava Chaloupská

Benecko - centrum

 
Lufťákova stezka, autor: Miroslava Chaloupská

Lufťákova stezka

 
Lufťákova stezka, autor: Miroslava Chaloupská

Lufťákova stezka

 
Lufťákova stezka, autor: Miroslava Chaloupská

Lufťákova stezka

 
Rozhledna Žalý, autor: Petra Zítková

Rozhledna Žalý