Mikroregion Pojizeří

Jablonecko-libereckým okruhem

Dobrá Voda, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Vydejte se na výlet přes dvě sousední města.

Jablonec nad Nisou

Město Jablonec bylo založeno na řece Nise v polovině 14. století. V polovině 18. století se zde začaly vyrábět první bižuterní výrobky a došlo k dalšímu rychlému vzestupu města. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys, a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. K nejzajímavějším patří secesní budovy kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Horním náměstí a radnice na dnešním Mírovém náměstí. Jablonec nad Nisou je považován za vstupní bránu k mnoha lyžařským areálům, turistickým a cykloturistickým trasám a mnoha významným pamětihodnostem Jizerských hor.  Zrekonstruovaný kostel sv. Anny z konce 17. století je nejstarší církevní stavbou ve městě. Přes ulici svou neobvyklou modrou fasádou upoutá Dům čp.1 - bývalá fara, nyní Dům manželů Scheybalových, v němž je umístěno i turistické informační centrum a galerie.

Petřín

Hotel Petřín je oblíbeným výletnímu místu Jablonečanů. Vyhlídková restaurace a hotel Petřín byla postavena a slavnostně otevřena v roce 1906. Prvním majitelem této dominantní stavby, postavené na kopci tehdy zvaném Nickelkoppe, byl pan Richard Felinghauer. Jen z málokterého místa je tak úchvatný pohled na jabloneckou kotlinu s výhledem na panorama Jizerských hor a Krkonoš, které nabízí tato vyhlídka ve výšce 20 m.

Vrkoslavice

Obec vznikla jako zastávka při obchodní stezce ze Železného Brodu do Jablonce nad Nisou a dále do hor. Osada je jako samostatná doložena od počátku 17. století. Zajímavostí obce je jednolodní římsko-katolický kostel sv. Jana Nepomouckého s hranolovou věží ve stylu historismu. V obci se od počátku 19. století udržovala tradice domácí pasířské, bižuterní, ale i klenotnické výroby. Poblíž se nachází přírodní útvar Čertův kámen, na kterém podle pověsti seděl rozzuřený čert, který svým ocasem vytloukl do kamene díry.

Dobrá Voda

Dobrá Voda – část obce Vrkoslavice je známá především pro sportovní vyžití. V obci se nachází skiareál, zastávka naučné stezky Jany a Josefa Scheybalových, obcí vede kromě Hřebenovky ještě cyklotrasa Odra – Nisa.V blízkosti Dobré Vody se nachází rulové skalisko, které je přístupné po železném schodišti (s výhledem na jižní svahy Jizerských hor, Černostudniční vrch s rozhlednou.

Milíře

Milíře jsou osadou, částí obce Rádlo. Osada vznikla v místě, které bylo odlesněno činností uhlířů, kteří zde patrně v milířích pálili dříví z okolních hlubokých lesů. Dvě návštěvy císaře Josefa II. byly největší historickou událostí, která se kdy v Milířích udála. Na jeho památku byl místní vrch přejmenován na Císařský kámen a na památný kámen byla umístěna deska připomínající slavnou návštěvu. Zajímavostí osady je kaple Panny Marie Bolestné z konce 18. století a rozhledna na Císařském kameni, která byla postavena v roce 2009. Přírodní zajímavostí je přírodní památka Rádlo s chráněnými druhy rostlin na rašeliništích a Lužní potok, ve kterém žije chráněná mihule potoční.

Jeřmanice

Obec je zaklíněna v údolí Jeřmanického potoka mezi vrchy Javorník a Císařský kámen. První zmínky o Jeřmanicích se vztahují k roku 1543. V obci se zachovalo několik původních historických budov. Jednou z nich je kostel sv. Anny z 19. století, který stojí na místě bývalé kaple z roku 1755. V obci se nachází sedačková lanovka na Javorník a bobová dráha. Při cestě do Vratislavic se nachází studánka - Rohanův pramen.

Vratislavice nad Nisou

Vratislavice nad Nisou se rozkládají se na jihovýchodě území Liberce, od roku 1991 jsou samosprávným městským obvodem. První písemná zmínka o této osadě je z roku 1360. Patrně nejznámějším obyvatelem je Ferdinand Porsche, který se zde v roce 1875 narodil. Zajímavostí obce je zauhlovací a vodárenská věž z let 1916 – 1918, která se nachází v areálu bývalé továrny na koberce a kterou nechal vystavět Alfréd Ginzkey, syn zakladatele továrny. V současné době je však objekt nepřístupný a opuštěn, přesto tvoří nezapomenutelné panorama Vratislavic. Další památkou je barokní kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století, kulturní centrum Vratislavice 101010 či pivovar Konrád.

Mšeno nad Nisou

Počátky vesnice sahají do roku 1548, kdy byla založena v této oblasti založena sklářská huť.  Koncem 18. století byla vystavěna kaplička svaté Anny, ve stejné době došlo k rozvoji sklářského a textilního průmyslu. V roce 1909 byla dokončena mšenská nádrž. Zděná hráz a náspy s cestami dělí nádrž na tři části. S hrází souvisí dvě přívodní štoly: z Bílé Nisy a z Lužické Nisy. Plocha vodní plochy je necelých 40 ha, patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě a tvoří údajně největší vnitroměstskou plochu v Evropě na východ od Ženevského jezera.  Přehrada je využívána pro letní i zimní sporty.

Příloha

Fotogalerie

Přehrada Mšeno, autor: Milan Drahoňovský

Přehrada Mšeno

 
Rozhledna Císařský kámen, autor: Milan Drahoňovský

Rozhledna Císařský kámen

 
Petřín, autor: Milan Drahoňovský

Petřín