Mikroregion Pojizeří

Přes vrchol Holubníku

Cesta na Holubník, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Výlet po Jizerských horách, který Vás zavede na Hřebínek, Holubník a Kristiánov.

Trasa 19,7 km, 

Bedřichov

Bedřichov je jednou z nejoblíbenějších oblastí Jizerských hor. Leží v nadmořské výšce 720 m n.m. a rozkládá se po obou stranách údolí říčky Nisy. Obec Bedřichov vznikla při sklářské huti, kterou v roce 1598 založil Petr Wander. Byla pojmenována podle majitele panství, Bedřicha z Redernu. Dnes je v obci řada rekreačních objektů a Bedřichov je nejen významným střediskem zimních sportů, ale i výchozím místem k turistickým cestám a cyklostezkám po Jizerských horách. Je snadno dostupný městskou dopravou z Liberce a Jablonce nad Nisou.

Nová Louka

Nová Louka má dějiny blízce spojené s Bedřichovem. V roce 1769 se Nová Louka dostala do rukou rodiny Riedelů, nejvýznamnějších sklářských podnikatelů v Jizerských horách. V polovině 19. století huť přestala kvůli stále nevýhodnějším ekonomickým podmínkám (nedostatek dřeva, nástup modernějších technologií při výrobě skla) pracovat. Sklárna a k ní přidružené budovy byly zbourány, stát zůstal pouze tzv. Panský dům, který byl přestavěn na lovecký zámeček. Později, ve 30. letech 20. století sloužil jako místo relaxace a odpočinku pro úředníky vlády Československé republiky, pravidelným hostem zde byl kancléř prezidenta Přemysl Šámal, podle kterého se dodnes zámečku říká Šámalova chata. Po roce 1989 byl objekt zrekonstruován a dnes slouží jako horský penzion a restaurace. Nová Louka je výborným výchozím místem na lyžařské, cyklistické a pěší túry dále do Jizerských hor.

Hřebínek

Významná křižovatka turistických, cykloturistických a běžeckých cest na rozvodí Baltského a Severního moře s možností občerstvení v bufetu.

Ptačí kupy

Skalní skupina tří skalních masivů. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, na severovýchodním svahu je ve skalním výklenku pomníček zvaný Mützelův obrázek, namalovaný na počest lesníka, kterého zde roku 1866 těžce ranili pytláci. Z vrcholu je výhled nad Frýdlantsko, Jizerské hory, Lužické hory, Krkonoše a Ještědský hřbet.

Holubník

Vrchol Holubník (1 070 m n. m.) s vyhlídkovou skálou poskytuje velkolepý kruhový rozhled po okolních Jizerských horách. Jméno pochází od dnes již dávno zaniklého geodetického vyměřovacího zařízení, které svým tvarem připomínalo holubník.

Kristiánov

V polovině 70. let 18. století nechal sklářský podnikatel J. L. Riedel postavit v jizerskohorském Kristiánově sklárnu. Kolem ní postupně vznikala osada, kterou tvořil panský dům, několik chalup sklářů a dále kaple, hřbitov a škola. Do dnešních dnů zůstala na Kristiánově zachována jen Liščí bouda pojmenována podle bývalého skláře Fuchse, ve které dnes sídlí Památník sklářství v Jizerských horách (od roku 1964 muzeum). Expozice přibližuje vývoj jizerských sklářských hutí, faunu a flóru Jizerských hor a zahrnuje též modely původní osady a vyhořelé Kristiánovské huti. Kristiánov ožívá každou první sobotu v září Mariánskou sklářskou poutí. Památník je jednou z expozic Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Příloha

Fotogalerie

Ptačí kupy, autor: Milan Drahoňovský

Ptačí kupy