Mikroregion Pojizeří

Za vrcholky Lužických hor

Sokol, autor: Matyáš Gál

Lužické hory a Žitavské hory

Trasa vás provede lesními cestami přes vyhlídková místa Lužických hor až k „hranici“ se sousedním Německem. Prohlédnete si jeden z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách Hvozd (Hochwald) pátý nejvyšší vrchol Lužických hor.

Petrovice – Sokol – Na Šestce- Hvozd – Petrovice

Petrovice

Petrovice jsou nevelká podhorská ves, ležící v širokém údolí Kněžického potoka asi 4,5 km severně od Jablonného v Podještědí. Obec vznikla na staré obchodní cestě z Čech do Žitavy. Zdejšími zajímavostmi jsou zcela jistě pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice, barokní zvonička z 18. století či stará celnice, ve které se zastavil Napoleon Bonaparte.

Sokol

Sokol je výrazná znělcová kupa (593 m.n.m.) se zbytky středověkého hradu Starý Falkenburk. Na jejím severním svahu je u odbočky na hrad upravená Kočičí studánka a v okolí jsou patrné staré jámy po těžbě železné rudy. Nedaleko odtud stojí u boční cesty kamenný pomníček lesního adjunkta Vincence. Pod vrcholem začíná okružní lesnická stezka. Na její 2 km dlouhé trase, vedoucí po lesních cestách, nalezneme 5 informačních panelů, které nás seznámí se správou zdejších lesů, jejich historií a druhovou skladbou.
Hrad Starý Falkenburk byl zřejmě vybudován k ochraně významné zemské stezky, vedoucí z Čech přes Jablonné v Podještědí do Žitavy. Poprvé je ale hrad doložen až v roce 1415, kdy patřil Albertovi z Donína. Hrad se od roku 1454 uvádí jako zbořený.

Na Šestce

V sedle mezi vrcholy Hvozd a Sokol je v lese samota, kdysi lesovna, v níž se scházeli myslivci z okolí ke sportovní střelbě na terč. Později bylo stavení upraveno jako výletní restaurace, nedaleko stojí novější budova, která sloužila po roce 1948 Lidovým milicím a následně Junákům. Název Na Šestce měla podle čísla lesnického oddělení čísla 6.

Hvozd

Hvozd - 749 m n. m.(Hochwald) je jedním z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách a druhým nejvyšším vrcholem Žitavských hor. Hlavni atrakcí je 25 m vysoká kamenná rozhledna na severním vrcholu, pod kterou se nachází restaurace „Turmbaude" a malá vyhlídková terasa. Rozhledna z roku 1892 se nápadně podoba rozhledně na Jedlové a nabízí krásný kruhový výhled na Žitavské hory, Horní Lužici, Lužické hory, Ještědský hřbet, České středohoří, Českosaské Švýcarsko a za pěkného počasí i na Jizerské hory a Krkonoše. Na jižním vrcholu stojí restaurace „Hochwaldbaude" a vyhlídková plošina, přes kterou prochází statní hranice. Uprostřed této vyhlídkové plošiny byl v roce 2000 vztyčen dřevěný kříž, nesoucí nápis: „Einer trage des Anderen Last – Jeden druhého břemena neste.“

Babiččin odpočinek

Křižovatka turistických cest pod Ovčím vrchem, východně od ní, cca 400 metrů při silnici, je malý vodopád.

Kilometráž: 14,4 km

 

 

Příloha

Fotogalerie

Petrovice, autor: Eva Hornová

Petrovice

 
Petrovice, autor: Eva Hornová

Petrovice

 
Petrovice, autor: Milan Drahoňovský

Petrovice

 
Hvozd, autor: Milan Drahoňovský

Hvozd

 
Babiččin odpočinek, autor: Milan Drahoňovský

Babiččin odpočinek

 
Rozhledna Hvozd, autor: Milan Drahoňovský

Rozhledna Hvozd