Mikroregion Pojizeří

Na běžkách po Krkonoších

Běžkaři v Krkonoších

Krkonoše

Telefon: +420 499 405 744
E-mail: info@krkonose.eu
Web: www.krkonose.eu

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní 71 kilometrů dlouhá Krkonošská magistrála. Na ni navazuje dalších téměř 600 kilometrů místních lyžařských cest a okruhů. Běžecké trasy s mimořádnými výhledy na panorama Krkonoš najdete nejen v centrální horské, ale i podhorské oblasti. Zavedou vás do krásných, často méně frekventovaných míst Krkonoš. V terénu se řiďte pokyny Horské služby Krkonoše a doporučujeme Vám zakoupit kvalitní mapu.

Cílem projektu "Krkonoše - lyžařský běžecký ráj" je kvalitně vyznačit a upravovat běžecké trasy, aby měl každý uživatel jistotu svého pohybu v bílé stopě i v terénu, který nezná. Ve dvou místech běžecké tratě projektu  navazují na trasy, jejichž údržbě se věnují sousedé na polské straně Krkonoš. Na Pomezních boudách u Horních Albeřic a Harrachov – Jakuszyce.

STRUČNÁ OCHUTNÁVKA Z ŠIROKÉ NABÍDKY

Ve stopě - červenými kosočtverci značené -  jednasedmdesátikilometrové Krkonošské magistrály projedete kolem většiny nejimpozantnějších míst nejvyšších českých hor.

V okolí krkonošských sjezdových skiareálů jsou vynikající podmínky pro lyžařskou turistiku. Navíc tu v řadě míst můžete lehce překonat výškový rozdíl jízdou na lanovce. Dostanete se do hřebenových partií a zde už jenom nastoupíte do tratí. Pokud jsou dobré sněhové podmínky i v krkonošském podhůří, budete mít připraveny lyžařské stopy i ve Studenci, kolem Jilemnice, Hostinného, Vrchlabí, Lánova, Poniklé, Martinic a Trutnova.

** V Jilemnici a okolí se za příznivých a dostačených sněhových podmínek upravují okruhy, které začínají v areálu Hraběnka. Trasa "Buď fit“  - dlouhá 12,5 km, vede do prostoru Kozince, trasa „Jilemnická 50“ -  dlouhá 25 km, vede směrem do Mříčné, Kruhu a Roztok. 10 km dlouhé Sportovní tratě jsou poté upravovány v okolí běžeckého areálu Hraběnka.  

** V Martinicích je vedena trasa na vrch Hůra. Nabízí pěkný panoramatický rozhled na Krkonoše, Tábor, Kozákov, Ještěd.

** V okolí Studence jsou tratě rozděleny do dvou okruhů. Okruh v okolí vrchu Strážník po pravé (severovýchodní) straně silnice prochází ve směru od obce Horka na Vrchlabí. Má náročný profil, na jeho větší části jsou závodní tratě. Druhý okruh na severozápadní straně obce má profil mírnější, nejsou zde náročné sjezdy ani stoupání. Většina tratí se nachází v otevřeném terénu, malá část probíhá lesem, proto se lyžařům otvírají krásné výhledy na Krkonoše a Jizerské hory, ale i výhledy do vnitrozemí na Zvičinu, Kumburk, Tábor, Kozákov a Ještěd.

** V okolí Vysokého nad Jizerou jsou upravovány standardní běžecké tratě např. na Štěpánku (Vysoké Vystrkov) a část napojení trati na Planýrku. Z nich je možné napojení na další trasy v okolí Štěpánky, případně na Jizerskou magistrálu. I letos bude upravována trasa „Turistická desítka“. Vede k nové rozhledně „U borovice“, na Chlum a až nakonec hřebenu nad Přívlaku. Zpět do výchozího místa u divadla Krakonoš, cca 100 metrů od vysockého náměstí. Další udržovanou je „Vysocká osmička“, která částečně kopíruje závodní tratě. Její profil je podstatně lehčí než u závodních tratí.

** V lyžařském běžeckém ráji pod Černou horou udržují běžecké tratě v obcích Rudník, Bolkov, Janovice, Fořt, Javorník, Čistá, Černý Důl a Janské Lázně. Lze je kombinovat s tratěmi lyžařského oddílu Hostinné. Vedou obcemi Prosečné, Lánov, Čermná a Pilníkov.

** Udržovaná trasa nazvaná "Horní Polabí" vede po staré zemské stezce tzv. Příčnici a na obě strany se napojuje na řadu vesnic (obě Olešnice, obě Kalné, Kl. Lhota, Kunčice, Čistá u H., D. Branná a další).

** Upravované tratě pro milovníky klasické bílé stopy v žacléřských osadách Bobr a Černá Voda jsou nenáročné, vysloveně relaxační okruhy, které na sebe vzájemně navazují a dají se snadno propojit. Jeden z možných nástupů je pod Žacléřským hřbetem zvaným Polák u TirBaru ve výšce 645 m n. m. Stopa vede k severu a mírně klesá až ke státní hranici s Polskem 600 m n. m.  Po pravé straně směrem k východu se rozkládá osada Bobr, založená Kryštofem z Gendorfu v r. 1565.

** Vám, kteří si rádi kondičně zaběháte klasickou technickou ve stopě anebo zabruslíte na manšestru, určitě doporučujeme denně upravované lyžařské stopy a tratě ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy, které jsou jako jedny z mála v ČR osvětlené. Nastoupit do nich můžete třeba u rybníka Kačák, kde se dá zaparkovat automobil.  V areálu jsou tratě závodní i pro rekreační sport. Průběžně je upravováno „kolo“ směrem na Dolní a Horní Brannou. Tratě navazují na velký okruh přes Valteřice směrem na Kněžice a zpět do Vrchlabí.

** Běžecké tratě Strážné - Dolní Dvůr - Lánov – Vrchlabí jsou ideálními terény pro začátečníky a rodinky s dětmi, navazují na okruh na Vápenici a do Strážného, odkud lze pokračovat na hřebeny. Délka tratí je asi 9 km.

Další informace:

Fotogalerie

Běžkaři v Krkonoších - mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor

Běžkaři v Krkonoších - mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor

 
Běžkaři v Krkonoších - Vrbatovo návrší

Běžkaři v Krkonoších - Vrbatovo návrší

 
Běžkaři v Krkonoších - Liščí hora

Běžkaři v Krkonoších - Liščí hora

 
Běžkaři v Krkonoších -  na rozcestí u Chaty na Rozcestí

Běžkaři v Krkonoších - na rozcestí u Chaty na Rozcestí

 
Běžkaři v Krkonoších - nad Luční boudou

Běžkaři v Krkonoších - nad Luční boudou

 
Krkonošská magistrála

Krkonošská magistrála