Mikroregion Pojizeří

Po stopách filmu Jak dostat tatínka do polepšovny

Jak dostat tatínka do polepšovny

Český ráj

Že se v Českém ráji natáčela řada scén z oblíbeného dětského filmu s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny je všeobecně známé. A pokud byste chtěli místa natáčení spatřit na vlastní oči, vydejte se s námi na pěší výlet, který vás po jejich stopách provede.

Ideálním výchozím místem výletu je parkoviště u Věžického rybníka. Odtud se vydejte po žluté značce směrem k rybníku Vidlák.

Věžický rybník bývá označován pro svoje unikátní klima za českorajské Benátky, a to především díky výskytu teplomilných rostlin. Pokud budete pečlivě sledovat skály na druhé straně rybníka, již zanedlouho objevíte právě tu, která ve filmu posloužila scéně, kdy malý Vašek s tatínkem lezou na první skálu…

Pak pokračujte krásným údolím až k rybníku Vidlák. U paty rybníka uvidíte u stavidla lávku, kde se odehrála slavná scéna, kdy pošťák Petr Nárožný na babetě potká dědu v přestrojení za vodníka. V úleku sjede i s babetou do rybníka a následně pronese oblíbenou hlášku: „Vodník a říkal mi Fando!“.

U Vidláku se nachází známé tábořiště a vyhlášená trampská hospoda. Odtud pokračujte dále k zámku Hrubá Skála. Zde máte dvě varianty na výběr  – buď se z Vidláku vydáte po silnici přes Prašivec mírným stoupáním (asi 4 - 4,5 km) k zámku, nebo doporučujeme se vrátit asi kilometr zpět směrem k Věžickému rybníku a potom po červené značce příjemnou lesní cestou pokračovat mírně vzhůru na silnici k zámku.

Zámek Hrubá Skála je jeden ze symbolů Českého ráje. Přístupná je ale pouze zámecká věž se známými pohledy na Trosky a blízké skalní město. Zámek je známý především z pohádky Princ Bajaja.

Pak pokračujte po červené do blízkého skalního města (Zlatá stezka Českého ráje).  Na rozcestí u Adamova lože (místo, kde přespával princ Bajaja) se vydejte po žluté na Mariánskou vyhlídku, kde se vám nabídne jeden z nejznámějších pohledů Českého ráje.

Pokračujete sestupem k symbolickému hřbitovu horolezců. Po 200 m od hřbitova po žluté značce dojdete ke skále Skaut, známé z filmu jako „Dračí zub“. Zde se odehrávaly známé scény, jak tatínek učí malého Vaška lézt na skály, než se všechno provalí.

Po dalších 200 m narazíte na modrou, která vás provede vnitřní částí skalního města, vystoupáte na Zlatou stezku Českého ráje a dále pokračujete po zelené směrem na Radeč a náročným sestupem údolím Čertoryje  se vrátíte na parkoviště k Věžáku.

Délka výletu: cca 15 km.

Alternativou k výletu jsou dvě pěší vycházky v okolí Věžického rybníka a hruboskalského zámku s přejezdem autem.