Mikroregion Pojizeří

Podzimní toulky krajem sv. Zdislavy

Zdislavina studánka na podzim, autor: Jindřiška Krobová - fotografka z Jablonného v Podj.

Lužické hory a Žitavské hory

Příroda se zahaluje do podzimních barev a dává nám najevo své krásy babího léta. To je ideální čas vyrazit na výlet do kraje blahořečeného sv. Zdislavou, kde babí léto bývá nejkrásnější. Navštivte město Jablonné v Podještědí a s ním i Zdislavinu studánku s léčivou vodou a projděte se barevnou alejí stromů až k zámku Lemberk.

Dnešní výlet s podzimní tématikou Vás povede krajem paní Zdislavy z Lemberka. O paní Zdislavě se říká, že byla dítkem milosti a dcerou světla. V historických knihách se píše, že  měla vždy zásobu oleje dobrých skutků, aby jím svítila a hřála nejen ve svém srdci, ale také druhým. Místní lidé ji nosí v srdci jako patronku a léčitelku nemocných. A právě v zákoutí městečka Jablonné v Podještědí v Markvarticích lze dodnes najít pramen, jehož vody prý používala k léčení lidí a nese název Zdislavina studánka. Říká se, že voda z tohoto pramene byla léčivá a sv. Zdislava touto vodou pomáhala navracet zrak slepým, ale hlavně malomocným, lidem s kožními chorobami, chromým a jinak vážně nemocným lidem. Dodnes ve zdejším kraji potkáte mnoho lidí, kteří si vodu ze studánky stáčí do lahví a vozí si ji  ve velkém množství na trakařích a kárách domů. A když zeptáte dědečka s věkem přibližně 75 let, proč se s tolika litry vody tahá, tak vám odpoví: “Inu, od té doby, co pijeme jen vodu ze Zdislavy studánky, tak jsem zdravý já i moje žena.“ Co na tom je pravdy, o tom už se musíte přesvědčit sami.

Ke Zdislavině studánce se můžete vydat po zelené turistické značce od Základní školy v Jablonném v Podj. kolem Markvartického rybníka nebo z obce Lvová, odkud se ke studánce můžete vydat směrem doprava od parkoviště pod zámkem Lemberk.

Směrem od Zdislaviny studánky vás ukazatele mohou nasměrovat na krásnou stromovou alej, na podzim všemi barvami listím zbarvenou, po které dojdete k malebným chaloupkám u zámku Lemberk. Tuto kouzelnou pohádku ocení jistě děti, neboť u chaloupek na ně číhá vodník na vrbě nebo na ně vykouknou trpaslíci ze zahrádky. Projděte kolem těchto pradávných chalup, až přijdete k samotné bráně zámku Lemberk, který během měsíce října bývá ještě otevřený. Na tomto zámku sv. Zdislava žila se svým mužem, panem Havlem z Lemberka a s jejich čtyřmi dětmi. Uvnitř zámku patří mezi nejzajímavější prostory barokní kaple Seslání Ducha svatého, Bajkový sál, vrchnostenská kancelář  či černá kuchyně a Zdislavina světnička.

Podle průzkumu kosterních pozůstatků se sv. Zdislava dožila věku 30-35 let a zemřela patrně krátce před rokem 1252. Její hrobka je umístěna v Bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy poblíž náměstí Míru v Jablonném v Podještědí, kam můžete také nahlédnout.


Fotogalerie

Podzimní toulky od Zdislaviny studánky směrem k zámku Lemberk, autor: Radek Kudláček

Podzimní toulky od Zdislaviny studánky směrem k zámku Lemberk

 
Výhled z věže, autor: Míra Chmea

Výhled z věže

 
Zámek Lemberk - nádvoří, autor: Míra Chmela

Zámek Lemberk - nádvoří

 
Zámek Lemberk, autor: Míra Chmela

Zámek Lemberk