Mikroregion Pojizeří

Z Rovenska na Trosky

Borecké skály

Český ráj

Okružní nenáročný výlet z Rovenska pod Troskami krásnou oblastí Boreckých skal.

Rovensko pod Troskami – Borecké skály, vyhl. Svatopluka Čecha (po modré – 1,4 km) – Borek (po modré – 2,6 km) – Trosky (po modré – 5,2 km) – Rovensko (po zelené – 8,7 km) 

https://mapy.cz/s/lepatosuro 

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku. 

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem. 

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek. V roce 1943 však byl jejich úkryt prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum. 

BORECKÉ SKÁLY 

Malé pískovcové skalní město se nachází 1 km západně od Rovenska pod Troskami na výšině Bor (360 m n. m.), která je pokryta borovými lesy. Je pozoruhodné neobvykle strukturovanými skalními stěnami vysokými 20–50 m s množstvím převisů a skalních oken. Z vyhlídky Svatopluka Čecha se nabízí pěkný výhled na hrad Trosky. 

BOREK POD TROSKAMI 

U železničního přejezdu v Borku pod Troskami, kudy prochází hlavní silnice z Turnova na Jičín, vzniklo přestavbou skladového objektu muzeum motocyklů se stálou výstavou 120 exponátů. Jedná se o sbírku historických motocyklů, které se vyráběly v 30.–70. letech minulého století a brázdily v hojném počtu české i světové silnice. 

TROSKY 

Zřícenina gotického hradu, který postavil Čeněk z Vartenberka na konci 14. století, nese už od svého počátku jméno Trosky. To není odvozeno z jeho zchátralosti, jak se mnozí domnívají, ale pochází ze slova struska a myšlena je tím v tomto případě struska sopečná, protože hrad stojí na starém sopečném vulkánu. Vyšší věž se nazývá Panna a měří 59 m, druhá věž je o deset metrů nižší a jmenuje se Baba. Hřeben mezi nimi byl původně zastavěn obytnými budovami. V období husitských válek byl hrad několik let obsazen loupežníky a za třicetileté války zcela zpustl. Dnes lze v rámci prohlídky vystoupit na obě věže, odkud se nabízí nejen nádherný kruhový rozhled na Český ráj, ale i na blízké (a veřejnosti uzavřené) skalní město Apolena a nedaleký obří důl na sklářský písek Střeleč. Trosky jsou dominantou a jedním ze symbolů Českého ráje. 

Příloha

Fotogalerie

Hrad Trosky, autor: Pavel Charousek

Hrad Trosky

 
Zřícenina hradu Trosky, autor: Pavel Charousek

Zřícenina hradu Trosky

 
kostel sv. Václava v Rovensku p. Troskami

kostel sv. Václava v Rovensku p. Troskami

 
Borecké skály - želva, autor: J  Brojová

Borecké skály - želva

 
Rovensko pod Troskami - zvonice, autor: Místní akční skupina

Rovensko pod Troskami - zvonice