Mikroregion Pojizeří

Památník Svárovské stávky

Pomník Svárovské stávky, autor: Líba Novotná

Jizerské hory

Web: www.velke-hamry.cz

Ve Velkých Hamrech se nachází památník krvavě potlačené Svárovské stávky, která zde proběhla 31. března 1870. Dělníci tehdy požadovali zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Do dějin dělnického hnutí vešla jako první největší organizovaná stávka v Čechách.

Při stávce bylo zabito sedm lidí. Na jejich památku byl v  roce 1963 postaven Památník Svárovské stávky. Jeho autorem je sochař Vladimír Kýn. Pomník býval národní kulturní památkou, dnes již je „odnárodněn“ (ochrana byla zrušena v roce 1995), na seznamu kulturních památek však stále zůstává. Připomíná významnou událost v historii města a stal se nedílnou součástí Velkých Hamrů.

Památník tvoří sousoší dvou dělníků, pamětní deska a sedm památníčků se jmény. Oběti střelby byly pohřbeny na hřbitově v nedalekém Držkově. Na tuto skutečnost tam upozorňuje deska s nápisem Zde na hřbitově odpočívají dělníci padlí olovem a bodákem v boji svém za skývu chleba při stávce svárovské 31. 3. 1870 a také kříž věnovaný obětem.

Režisér Karel Kachyňa natočil v roce 1974 podle knihy Alfreda Technika Svárov lyrický příběh o jedné z obětí stávky. Film se jmenuje Pavlínka a byl natočen ve Velkých Hamrech.

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

továrna na Svárově, autor: dobová fotografie

továrna na Svárově

 
Pavlínka, autor: Líba Novotná

Pavlínka

 
pomník na hřbitové v Držkově, autor: stará pohlednice

pomník na hřbitové v Držkově