Mikroregion Pojizeří

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem

Máchův kraj

Zámek 1
Bělá pod Bezdězem, 294 21

Telefon: +420 313 034 288
GSM: +420 736 162 787
E-mail: ic©mkzbela.cz
Web: www.zamekbela.cz

Bělský zámek naleznete kousek pod náměstím při nejvýchodnějším cípu ostrohu, na kterém stojí město Bělá pod Bezdězem.

Na místě zámku stál ve středověku hrad nebo tvrz, ale skrovné zbytky gotických konstrukcí a fakt, že tu nebylo nikdy archeologicky zkoumáno, o rozloze a významu tohoto panského sídla mnoho neřeknou.

Od roku 1678, kdy panství Bělá zakoupil Arnošt Josef z Valdštejna, je zámek v majetku tohoto rodu až do roku 1945.

Na samotné stavbě udiví, s jakou lehkostí a harmonií se doplňují jednotlivé stavební slohy od renesance po baroko. Poslední větší přestavba byla ukončena v roce 1693. Zámek se nestal jen panským sídlem, ale s přestávkami tu byla umístěna také dětská manufaktura, lesnická škola, vrchní lesní úřad pro valdštejnská panství a byty úředníků.

Od roku 1940 tu nalezlo útočiště Muzeum soudního okresu Bělského, dnes Muzeum Mladoboleslavska - pobočka Bělá pod Bezdězem. Po roce 1945 zámek kromě prostor muzea slouží i k bydlení.

Od roku 2005 tu probíhají větší stavební rekonstrukce a klíčí snaha o oživení této kulturní památky, která je v majetku obce.

V roce 2010 zde vznikla za finanční podpory získané pomocí operační skupiny Lag Podralsko a města Bělá pod Bezdězem bělská městská expozice ,, U nás je taky hezky". Nosným motivem celé expozice je básník Karel Hynek Mácha a Máchův kraj. Básník přichází do Boleslavského kraje na Valdštýnské panství a je okouzlen nejen krásou krajiny, ale i vyprávěním starých příběhů o loupežnících. V lesích se netoulali jen loupežníci, hospodařili tu hajní, lesníci, odpočívala a lovem se bavila šlechta. Zbytky Valdštýnska, lesní ,,eremitáže" nedalo Bělé, jsou toho svědectvím, z kterého mnoho nezbylo. Poslední sál, kde byla odkryta zajímavá výmalba, se věnuje loutkoherecké tradici v našem městě. Zejména děti ocení krásnou výstavu loutek, jejichž autorem je František Pešán, principál Divadla z půdy.
Prohlídka pokračuje procházkou vnitřním nádvořím, arkádami, prohlídkou toaletní věže, půdy, která poukazuje na tradiční řemesla pracující se dřevem, dále se projdete spojovací obrazovou chodbou a podíváme se do kaple sv. Josefa, kterou nechal postavit Albrecht z Valdštejna. 

V roce 2015 byly za pomoci dotace Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy zrekonstruovány a zpřístupněny veřejnosti prostory jihozápadního křídla zámku Bělá. Jedná se o nejstarší část jmenovité kulturní památky. V přízemí tak našla své místo nová expozice věnující se 2. polovině 18. století. Právě v této době se tu nacházela dětská manufaktura. Jednalo se o továrnu a výchovně vzdělávací ústav, který by se dnes mohl jmenovat Střední odborné učiliště s dětským domovem, diagnostický ústav a nápravné zařízení pro příživníky. V přibývajících nově opravených prostorách najdete Informační centrum, navštívit můžete též pozdně gotická sklepení s expozicí archeologie.

Příloha

Otevírací doba

Květen - Červen So - Ne 9:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Září So - Ne 9:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Mimo sezonu otevřeno IC, prohlídky pouze po telefonické domluvě 736 162 787 nebo 313 034 288. Prohlídkový okruh Dětská manufaktura a sklepení je zpřístupněn po celý rok během otevírací doby Informačního centra na zámku.

Vstupné

Zámecký okruh
Plné vstupné:50,00 CZK
Dětské vstupné:25,00 CZK
Seniorské vstupné:25,00 CZK
Dětská manufaktura a sklepení
Plné vstupné:20,00 CZK
Dětské vstupné:10,00 CZK
Seniorské vstupné:10,00 CZK

Fotogalerie

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem

 
Zámek Bělá pod Bezdězem s Bezdězem v pozadí

Zámek Bělá pod Bezdězem s Bezdězem v pozadí

 
BĚLÁ zámek (průčelí)

BĚLÁ zámek (průčelí)

 
BĚLÁ zámek (nádvoří)

BĚLÁ zámek (nádvoří)

 
BĚLÁ zámek kresba

BĚLÁ zámek kresba

 
BĚLÁ zámek (štít)

BĚLÁ zámek (štít)

 
BĚLÁ zámek (detail nádvoří)

BĚLÁ zámek (detail nádvoří)

 
BĚLÁ zámek

BĚLÁ zámek

 
BĚLÁ zámek  (strop detail)

BĚLÁ zámek (strop detail)

 
BĚLÁ zámek (čb foto)

BĚLÁ zámek (čb foto)

 
Expozice dětské manufaktury

Expozice dětské manufaktury

Kuchyň v dětské manufaktuře
 
Městská zamecká expozice

Městská zamecká expozice

 
Toaletní věž

Toaletní věž

 
Východní zeď

Východní zeď

 
Opravená východní zeď

Opravená východní zeď

 
Opravená východní zeď

Opravená východní zeď

 
Expozice ve sklepení

Expozice ve sklepení