Mikroregion Pojizeří

Státní zámek Mnichovo Hradiště

Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková

Český ráj

V Lípách 148
Mnichovo Hradiště, 295 01

GSM: +420 724 484 445
E-mail: mnichovohradiste@npu.cz
Web: www.zamek-mnichovohradiste.cz

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.

Historie zámku je spojena s rodem Valdštejnů, v jejichž majetku byl od roku 1623 až do roku 1945. Do dnešní podoby byl upraven za Arnošta Josefa z Valdštejna v letech 1697 - 1700 italským architektem Markem Antoniem Canevallem, který později přistavěl i další budovy. Sala terrena je dílem Mikuláše Raimimondiho a pochází z roku 1711. V rozsáhlém parku najdeme konírny a zahradní pavilon. Součástí areálu je i kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny. V kapli jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlanského, slavného vojevůdce z třicetileté války.

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny tří prohlídkové okruhy. První okruh nabízí dobové interiéry, s rozsáhlou sbírkou delfské fajáns, čínského, míšeňského a japonského porcelánu. K vidění je i zajímavá valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou v 18.století spravoval známý G. Cassanova. Ve druhém návštěvnickém okruhu je možné shlédnou původní interiéry z 19. století a klasicistní zámecké divadlo, zařízené k příležitosti setkání panovníků Rakouska, Ruska a Pruska na zámku Mnichovo Hradiště v roce 1833, tzv. Svaté aliance, ustanovené po napoleonských válkách na Vídeňském kongresu roku 1815. Nachází se zde dokumenty a dary ze setkání panovníků, sbírky antické keramiky, loveckých a vojenských zbraní, kolekce divadelních kostýmů a rekvizit. Do třetího návštěvnického okruhu je zahrnut kapucínský kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny s náhrobkem a stálou výstavou „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“ a lapidáriem pískovcových soch.

V II. patře hlavní budovy zámku se nachází Městské muzeum, které představuje archeologii, národopis, přírodu regionu, historickou lékárnu a model Drábských světniček.

Expozice zámku:
1. okruh - stylové zámecké interiéry s rodovými valdštejnskými sbírkami delfské fajáns, čínského, míšeňského a japonského porcelánu a valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou v 18.století spravoval známý G. Cassanova

2. okruh - původní interiéry z 19. století a klasicistní zámecké divadlo, zařízené k příležitosti setkání panovníků Rakouska, Ruska a Pruska na zámku Mnichovo Hradiště v roce 1833, tzv. Svatá aliance,  ustanovené po napoleonských válkách na Vídeňském kongresu roku 1815. Nachází se zde dokumenty a dary ze setkání panovníků, sbírky antické keramiky, loveckých a vojenských zbraní, kolekce divadelních kostýmů a rekvizit.

3. okruhkapucínský kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny s náhrobkem a stálou výstavou „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“ a lapidáriem pískovcových soch

4. okruh - pohádkový okruh pro děti s průvodcem v dobovém kostýmu (červenec a srpen – vždy neděle v 10:15 a 10:45) 

Výklad v anglickém i německém jazyce - pouze objednané výpravy.

Popisy exponátů na III. návštěvnickém okruhu v anglickém a německém jazyce.

Texty v anglickém, německém, ruském, polském, holandském, francouzském a italském jazyce jsou k dispozici pouze pro I. okruh.

Texty v anglickém a německém pro II. okruh.

Příloha

Otevírací doba

Duben So - Ne 8:45 - 15:00
Květen - Září Út - Ne 8:45 - 16:00
Říjen So - Ne 8:45 - 15:00
V dubnu a říjnu otevřeno i o státních svátcích. Připadne-li svátek na pondělí, je zavírací den úterý. Pokladna zámku má polední přestávku 12:00 - 12:45. Zámecká zahrada otevřena denně od svítání do setmění.

Vstupné

1. okruh - zámecké interiéry
Plné vstupné:170,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:140,00 CZK
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 18 let
2. okruh - empírové divadlo a interiéry Svatá aliance
Plné vstupné:160,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:130,00 CZK
Dětské vstupné:60,00 CZK pro děti do 18 let
3. okruh - kostel a kaple sv. Anny
Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:80,00 CZK
Dětské vstupné:40,00 CZK pro děti do 18 let
4. okruh - dětské prohlídky
Plné vstupné:60,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština, italština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, bezbariérový přístup

Fotogalerie

Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková

Zámek Mnichovo Hradiště

 
zámek MH, autor: Šímová

zámek MH

 
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Mnichovo Hradiště

 
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Míra Chmela

Zámek Mnichovo Hradiště

 
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Mnichovo Hradiště

 
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Mnichovo Hradiště

 
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková

Zámek Mnichovo Hradiště