Mikroregion Pojizeří

Z Rovenska Podtroseckými údolími na Hruboskalsko

Můstek na Nebáku

Český ráj

Nenáročný výlet malebnou krajinou vede z Rovenska přes Hrubou Skálu do Sedmihorek.

Rovensko pod Troskami – Borecké skály, vyhl. Svatopluka Čecha (po modré – 1,4 km) – Borek (po modré – 2,6 km) – Vidlák (po žluté – 5,2 km) – Věžické údolí (po červené – 6,4km) – Hrubá Skála (po červené – 9,8 km) – Lázně Sedmihorky (po zelené – 11,5 km) – žst. Karlovice- Sedmihorky (po modré  –12,5 km) 

Možnost návratu: vlakem do Rovenska pod Troskami 

https://mapy.cz/s/papememose 

Rovensko pod Troskami 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku. 

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem. 

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek. V roce 1943 však byl jejich úkryt prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum. 

Borecké skály 

Malé pískovcové skalní město se nachází 1 km západně od Rovenska pod Troskami na výšině Bor (360 m n. m.), která je pokryta borovými lesy. Je pozoruhodné neobvykle strukturovanými skalními stěnami vysokými 20–50 m s množstvím převisů a skalních oken. Z vyhlídky Svatopluka Čecha se nabízí pěkný výhled na hrad Trosky. 

Borek pod Troskami 

U železničního přejezdu v Borku pod Troskami, kudy prochází hlavní silnice z Turnova na Jičín, vzniklo přestavbou skladového objektu muzeum motocyklů se stálou výstavou 120 exponátů. Jedná se o sbírku historických motocyklů, které se vyráběly v 30.–70. letech minulého století a brázdily v hojném počtu české i světové silnice. 

Podtrosecká údolí 

Podtrosecká údolí jsou třetí největší rezervací Českého ráje, tvoří je kaňonovitá údolí lemovaná kvádrovými pískovci a osm dochovaných rybníků (Rokytňák, Hrudka, Vidlák, Krčák, Věžák, Dolský, Nebák a Podsemínský). Podtrosecká údolí jsou příkladem přetváření krajiny člověkem, v rámci kterého byla v 16. století z údolních niv a mokřadel vybudována soustava rybníků. Vzniklý rybniční systém umožňoval hospodářské využití území a vytvořil i esteticky a ekologicky vyváženou krajinu. Jedná se o území mimořádné krajinářské i přírodovědné hodnoty, a proto se stalo přírodní rezervací. 

Vidlák 

Rybník Vidlák, napájený potokem Jordánka, je mimo jiné známý z filmu Jak dostat tatínka do Polepšovny. Ano, právě do něj sjel i se svou babetou Petr Nárožný jako filmový pošťák a zvolal známé „Vodník, a říká mi Fando!“ U rybníka se můžete občerstvit a nabízí se i možnost koupání a táboření. 

Věžické údolí 

Mokřady, vlhká luka a vodní plochy rybníka Věžáku tvoří výjimečný biotop pro množství rostlin a živočichů. Šestihektarový rybník má unikátní břeh, na kterém skalní věže vystupují přímo z vodní hladiny. Nezvyklá podívaná často inspirovala filmaře k natáčení pohádek i romantických scén. V létě je zde otevřeno Informační středisko Správy CHKO Český ráj. 

Hrubá Skála 

Historie zámku Hrubá Skála sahá do 14. století, kdy šlechtický rod Valdštejnů vystavěl na mohutných pískovcových skalách hrad nazvaný Skála. Dnešní romantickou zámeckou podobu získal hrad novogotickou přestavbou v polovině 19. století, kdy jej vlastnil rod Aehrenthalů. Roku 1945 byl zámek vyvlastněn a nedlouho nato získaly objekt komunistické odbory, které jej nechaly adaptovat na rekreační zařízení. Tím bohužel došlo k nenapravitelným škodám na zámeckých interiérech. Dnes sídlí v zámku hotel a restaurace a veřejnosti zůstávají přístupné nádvoří a vyhlídková věž. Před zámkem stojí pseudogotický kostel sv. Josefa z roku 1812. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází lanové centrum. 

Hruboskalské skalní město 

Jedno z nejznámějších skalních měst v České republice je charakteristické impozantními věžemi a strmými kaňony. Poměrně malá odolnost pískovce způsobila vznik roztodivných tvarů skalních věží. Hruboskalsko neboli Skalák, jak mu místní říkají, je oblíbenou oblastí horolezců. 

Sedmihorky 

Původně vodoléčebné a klimatické lázně Sedmihorky, založené majitelem panství Aloisem Lexou z Aehrenthalu a lomnickým lékařem Antonínem Vincentem Šlechtou, byly otevřeny v roce 1842. Lázně byly častým cílem osobností českého kulturního života a od poloviny 20. století sloužily k odborářské rekreaci. Nyní bohužel celý lázeňský areál bez využití chátrá, navštívit však můžete několik původních studánek s léčivou vodou. V blízkosti bývalého lázeňského komplexu najdete oblíbený kemp, kde je možné ubytovat se ve stanu či v chatce. V areálu kempu se také nachází restaurace, občerstvení, velká dětská herna, hřiště a rybník a řada dalších volnočasových atraktivit. 


Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Hrubá skála, autor: Dotační program

Hrubá skála

 
Panorama Vidlák, autor: Pavla Bičíková, 2019

Panorama Vidlák

 
Parní vlak, autor: Pavel Charousek

Parní vlak

 
Hrubá Skála

Hrubá Skála

 
Podtrosecká údolí, autor: Pavla Bičíková

Podtrosecká údolí

 
Trosky a Hrubá Skála

Trosky a Hrubá Skála

 
Vidlák

Vidlák

 
Můstek na Nebáku

Můstek na Nebáku