Mikroregion Pojizeří

Z Nové Paky na Levín

Nová Paka - Suchardův dům

Český ráj

Nenáročný výlet za geologií a historií regionu vede z Nové Paky na Levín a zpět.

Nová Paka – Staropacká hora (po žluté – 3,7 km) – Hvězda, bývalý lom (po žluté – 5,7 km) – Levínská Olešnice (po zelené – 8,2 km) – Nová Paka (po červené – 12,8 km)

https://mapy.cz/s/focorenoce

Nová Paka 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Lom Hvězda

Hvězda je bývalý melafyrový lom, který sloužil k těžbě štěrku a lomového kamene. Zdejší kámen obsahoval krystalické odrůdy křemene, jako jsou záhněda, ametyst, křišťál, a také kalcit, krystaly barytu a achátové mandle. Z tohoto lomu pochází i obří geoda o průměru 80 cm, jež je umístěna v expozici novopacké Klenotnice.

Levín

Na ostrohu nad levým břehem říčky Olešky se nacházel hrad Levín. Byl příkladem úsporného hradu s palácem jako hlavní obrannou i obytnou stavbou. Z hradu dnes zbyly pouze velké valy, příkopy a stavební materiál roztroušený po lese.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

rybník Podlevín, autor: IC Nová Paka

rybník Podlevín

 
pohled na klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, autor: IC Nová Paka

pohled na klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

 
Klášter paulánů a klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Nová Paka, autor: Pavla Bičíková

Klášter paulánů a klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Nová Paka

 
Nová Paka, autor: Pavla Bičíková

Nová Paka

 
Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

 
Klenotnice Nová Paka

Klenotnice Nová Paka

 
Lom Hvězda

Lom Hvězda

 
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Nová Paka, autor: Pavla Bičíková

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Nová Paka